Най-новите лекарства, които излизат на пазара, ще се плащат с публични средства първоначално за срок от две години. Окончателното им реимбурсиране от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще става след последваща оценка на тяхната ефективност.
Това предвиждат предложения за промени в наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, публикувани за обсъждане на сайта на Министерството на здравеопазването и на портала за обществени консултации strategy.bg.
Становища могат да се предлагат до 4 ноември.
Първоначалният срок за временно реимбурсиране ведомството обяснява с високата цена на най-новите международни непатентни наименования. Същевременно те не са с установена употреба в медицинската практика, а едва след оценка на практическото им приложение може да се вземе решение каква е тяхната дейсвителна ефективност, посочва се в мотивите на Министерството към промените.
С поправките се въвеждат и изисквания към лечебните заведения, в които най-новите лекарства ще може да се прилагат, както и критерии за проследяване на ефекта от тях. Допълнително ще се определят и прогнозен брой пациенти, които да ползват препаратите. Всичко това ще се определя от съвета по реимбурсиране при включването на новите международни непатентни наименования в позитивния списък.
След изтичане на първоначалния 2-годишен срок фармацевтичните фирми ще трябва да подават ново заявление за окончателно включване на медикаментите в позитивния списък.