Правителството призна пет работодателски и две синдикални организации за национално представителни, съобщават от пресслужбата на кабинета.
Петте работодателски организации с представителство на национално равнище са: Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Българската търговско-промишлена палата и Съюзът за стопанска инициатива.
Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и КТ „Подкрепа“ бяха признати за национално представителни организации на работниците и служителите.
Съгласно Кодекса на труда организациите на работниците и служителите и на работодателите се признават по тяхно искане за представителни на национално равнище от Министерския съвет за 4-годишен срок.
Всички седем организации са представили документи, с които са отговорили на законовите изискванията за получаване на национална представителност, уточняват от кабинета.
Българският съюз на частните предприемачи „Възраждане“ не е признат за представителна организация на работодателите на национално равнище, тъй като не е изпълнено изискването по чл. 35, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда – да има най-малко 1500 членове и общо не по-малко от 50 хиляди работници и служители във всички членове на работодателската организация или 100 хиляди работници и служители, наети по трудов договор, във всички членове на работодателската организация.