Да отпаднат лимитите за всички дейности в доболничната помощ и разумна регулация в болничната. За това ще настоява Българският лекарски съюз (БЛС), каза председателят на съсловната организация д-р Венцислав Грозев по време на третата годишна конференция н в. „Капитал” на тема: „Може ли здравният сектор да бъде следващият двигател на икономическия растеж”.
БЛС настоява да се премине към премахване на болничните лимити в следващите 3-4 години заради еднаквия брой хоспитализации годишно – около 2 милиона.
Що се отнася до бюджета на Здравната каса за 2017 г. БЛС очаква да се осигури безпрепятствен достъп до специализирана извънболнична помощ, реално остойностяване на медицинските прегледи, на работата на личните лекари и специалистите в извънболничната помощ. БЛС вече предложи в проекта си за бюджет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2017 година средствата за лечение да се увеличат с 235 млн. лева.
Грозев каза и че е постигнато съласие за недопускане на безконтролно увеличение на разходите за лекарства. Председателят на БЛС напомни, че разходите за лекарства за домашно лечение през 2007 г. са били 300 млн. лв., а тази година се очаква да достигнат 750 млн. лв. Същият темп на нарастване е валиден и при онкомедикаментите, където през 2011 г. разходите са били 105 млн. лв., докато тази година се очаква да са в размер на 270 млн. лв. За сравнение заделените средства за общопрактикуващите лекари расте с много по-бавни темпове и ако през 2007 г. той е бил в размер на 115 млн. лв., то през тази се очаква да бъде около 190 млн. лв.
Според д-р Грозев опитите на властта да намали публичните разходи за здраве чрез множество рестриктивни мерки ще доведе до по-голямо доплащане от страна на пациентите. По думите му трябва да се регламентира какво включват основният и допълнителният пакет медицински дейности.
Българският лекарски съюз предлага и промени в реда за диспансеризация, обяви зам.-председателят на съсловната организация Галинка Павлова, като уточни, че ще бъдат обсъдени със здравното министерство.