Намаление на цените на топлата вода и парното предлага работната група към Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която е изготвила доклад за изменението на цените от 1 юли 2015 г. Докладът е качен на сайта на регулатора, съобщи БТА.
За най-голямата топлофикация в страната - столичната, предлаганото намаление е с 4,76 на сто. Така цената на топлоенергията и топлата вода от 1 юли ще стане 74,24 лв. за мегаватчас при досегашните 78,67 лв. за мегаватчас.
За ЕВН България Топлофикация-Пловдив предлаганото намаление е 1,44 на сто - от 69,58 лв. за мегаватчас на 68,64 лв. за мегаватчас. Предложението на работната група е в Бургас цената на парното и топлата вода да намалее с 3,14 процента - от 54,4 лв за мегаватчас на 51,14 лв., а във Варна - с 4,03 на сто - от 70,17 лв. за мегаватчас на 70,02 лв.
Минимално увеличение на цената на топлофикационната услуга се предвижда в Плевен - с 0,65 процента, като цената от 1 юли би трябвало да е 58,78 лв. за мегаватчас. Във Враца предвижданото увеличение в цената е 6,76 на сто - от 75,85 лв. на мегаватчас до 77,88 лв. за мегаватчас.
Работната група отчита, че голяма част от топлофикациите са на загуба от дейността си през предходната 2014 г. За Топлофикация - София тази загуба е 57 млн. лв., за пловдивската топлофикация - 9 млн. лв., за Топлофикация Русе – близо 10 млн. лв. , за Топлофикация Плевен - 6 млн. лв.
Топлофикациите в Перник, Сливен, Бургас и Варна отчитат печалба от дейността си през 2014 г.
След прегледа на представените от дружествата заявления за новия ценови период от 1 юли 2015 г. при метод на регулиране "Норма на възвращаемост на капитала" в ценообразуващите елементи са нанесени корекции, посочват експертите от работната група.
За най-голямата топлофикация - софийската, данните в доклада показват, че финансовите показатели са с тенденция на влошаване и дружеството не разполага със свободни оборотни средства за обслужване на текущите си задължения, както и собствен капитал, с който да се обезпечи изпълнението на инвестиционната програма със собствени средства, както и да обслужва финансовите си задължения.
Отчита се обаче по-малко количество реализирана електрическа енергия за изминалия ценови период с 20,64 процента в сравнение с прогнозираните количества, както и с 3,68 на сто по-малко реализирана топлинна енергия от прогнозираните количества.
Днес работната група на Комисията за енергийно и водно регулиране предложи цената на тока от новия регулаторен период да се повиши със средно 1,99 на сто.