Въпреки регистрираната дефлация през втората половина на 2013 г. средногодишната инфлация за изминалата година е била 0,9%, показват данните на Националния статистически институт (НСИ).
Цените на потребителските стоки през декември са се увеличили с 0,3% в сравнение с ноември, но на годишна база е регистрирана дефлация за пети пореден месец - този път от 1,6%.
Графика: Investor.bg
През декември 2013 г. спрямо предходния месец поскъпват услугите в секторите развлечения и култура (3,4%), транспорт (1,1%), здравеопазване (0,1%) и др. Цените на услугите, свързани с поддръжката на жилището и в образователния сектор остават на нивото от предходния месец. НСИ регистрира понижение в цените на облеклата и обувките (-0,3%) и на съобщителните услуги (-0,2%).
Какво поскъпва и поевтинява в групата на хранителните стоки
Цените на хранителните продукти и на безалкохолните напитки също запазват стойностите си от ноември. Ръст отново има в цените на алкохолните напитки и тютюневите изделия – повишението е от 0,3%. При цените на лекарствата и другите фармацевтични продукти НСИ регистрира увеличение от 0,1%.
През месец декември се покачват цените на краставиците (25,3%), доматите (17,4%), зелето (5%), зрелия боб (2,4%) и др. Кашкавалът е по-скъп с 1,1%, газираните напитки - с 0,9%, а бирата - с 0,7%.
По-евтини през декември са цитрусовите и южните плодове (-9,5%), ябълките (-2,9%), гъбите (-1,9%), рибата и рибните продукти (-1,5%), брашното (-1,4%) и др.
По-високите цени на зеленчуците и по-ниските на цитрусите се дължат на сезонния им характер.
Какво поскъпва и поевтинява в групата на нехранителните стоки
През декември в групите на нехранителните стоки и услуги НСИ отчита увеличение в цените на комплексните услуги за почивка и туристически пътувания (13,8%), хотелите във ваканционните центрове и курорти (13,3%), газообразните (3,1%) и течните (2,7%) горива за битови нужди.
Статистиката за местата за настаняване за ноември показа, че на годишна база приходите се увеличават с 14,2%. Ръст има както по отношение на българските граждани (16,7%), така и на приходите, реализирани от чуждите граждани (10,7%). Ето защо можем да очакваме, че приходите на туристическия бранш за зимния сезон няма да дойдат единствено от увеличените цени на услугите, а и от ръста на нощувките на българи и чужденци.
Бензинът А95Н и А98Н е поскъпнал съответно с 0,5 и 0,4 на сто. През декември въглищата поевтиняват с почти 1%. За обувките и облеклата понижението е от 0,4 и 0,3 на сто, а за телевизионните приемници – 1,8%.
Изменение на цените в малката потребителска кошница
През декември 2013 г. малката потребителска кошница (100-те най-необходими стоки и услуги с тегла, каквито имат те в бюджетите на най-бедните 20% от домакинствата) е поевтиняла с 2,6% на годишна база. Цените са се покачили с 0,3% спрямо ноември.
Цените на услугите, на хранителни продукти и нехранителните стоки в състава на малката кошница са нараснали спрямо ноември, съответно с 0,1%, 0,4 и 0,2 на сто.
Промяна в хармонизирания индекс на потребителските цени
Според европейската методология (т. нар. хармонизиран индекс на потребителските цени - ХИПЦ*) през изминалата година е отчетена средногодишна инфлация от 0,4 на сто, колкото е била тя за декември спрямо ноември. През последния месец на 2013 г. на годишна база е отчетена дефлация от 0,9 на сто.
* Основните разлики между европейския ХИПЦ и националния ИПЦ са, че първият обхваща и потреблението на нерезидентите на територията на страната, както и че ползва тегла отпреди три години (по данни на националните сметки), докато при ИПЦ се ползват тегла от предходната година (по данни от наблюдението на домакинските бюджети).
преди 10 години Ха,ха,ха, много смешна статия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар