Противоречиви са отзивите на работодатели и синдикати по представените официално предложения за пенсионна реформа, оповестени вчера от служебния социален министър Йордан Христосков.
Николай Николов от КТ “Подкрепа” и Ивелин Желязков от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) защитиха различни позиции по предложението за повишаване на осигуровките за пенсия в ефира на БНТ.
Николай Николов се обяви против начина на работа на Консултативния съвет за оптимизиране на осигурителната система. Според него той е изгубил три месеца за изработването на предложения, които са могли да бъдат направени в Националния съвет за тристранно сътрудничество, който е орган, създаден с тази цел.
Моделът на пенсионната система е объркан още през 2000-та година, каза Николов. И уточни, че ранните пенсии на миньорите, за които сега се предвижда да бъдат премахнати, са дадени да бъдат изплащани от частни пенсионни дружества. В същото време не е отчетено, че въпреки че се пенсионират по-рано, миньорите плащат още една вноска за този тежък труд.
„Ако вноската за пенсия за всички останали е 17,8%, за миньорите, металурзите и машиностроителите да има допълнителна вноска от 10-15%“, каза Николов.
От своя страна Ивелин Желязков от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) обясни, че организацията е съгласна с в по-голямата си част с предложенията. Това, с което работодателите не са съгласни, е увеличаването на осигуровките. Мярката ще доведе до увеличаване на сивия сектор, ще намали инвестиционната активност и събираемостта.
Според Николай Николов обаче навсякъде по света пенсионната вноска се калкулира, като се съобразява със съотношението между работещи и пенсионери и с това какъв размер на пенсията се цели. Той напомни, че през 2000-та година пенсионната вноска беше намалена от 32% на 17,8% и твърди, че при двойно по-високата вноска тогава не е имало дефицит в системата на осигуряването.
Желязков обаче каза, че дори двойно да се повишат вноските, дефицитът няма да се погаси. За него пътят е в повишаване на събираемостта на осигуровките.
Комплексни са мерките за решаване на проблема с дефицита, каза Николов. Според него те трябва да са в посока и на повишаване на събираемостта, и на плавно увеличаване на осигурителната вноска.
преди 10 години Тези с техните предложения за вдигане на квази-данъците, наречени осигурителни вноски, са ПЪЛНИ *** ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години всъщност трябва вноските да са изцяло за сметка на работника, ако ще и това да значи да се вдигне заплатата му със сумата, която сега работодателя дължи. Нека работника да получава пълната си заплата. След това синдикатите да го накарат да плаща по-голям процент. Защо? Защото това са пари на работника! Човек трябва да плаща всички държавни данъци и такси от собствения си джоб, а не половината да е задължение на работодателя. Тогава ще се разбере, кой точно иска да работи на сиво. Щото май ще се окаже, че работници ама хич няма да искат да плащат, не по-високи, ама и никакви вноски. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ...А най-добре държавата да създаде механизъм за доброволно плащане на осигуровки (над определен праг) и всеки да си решава сам за себе си кога да има повече пари - докато е млад или когато се пенсионира. Синдикатите нямат право да решават това от името на всички. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Крайно време е така наречените "синдикати" да попитат членовете си дали искат да им бъдат увеличени осигуровките или не. Старците в ръководствата им не са упълномощени от никого да вземат такива решения! отговор Сигнализирай за неуместен коментар