Финансовият министър Владислав Горанов направи пореден опит да убеди депутатите от Патриотичния фронт да подкрепят предложението му за теглене на нов дълг от 16 млрд. лв. След час и половина преговори в парламента Горанов призна, че не знае дали е убедил Патриотите да го подкрепят, но отново обяви, че е оптимист.
Това бяха поредните разговори на депутатите на Валери Симеонов и Красимир Каракачанов с финансовия министър. И след последната среща в петък не стана ясно има ли напредък в преговорите, а Горанов отново обяви, че е оптимист и е доволен от добрата комуникация.
„Оставам оптимист, че здравите сили и здравият разум в тази държава ще надделеят“, призна министърът след днешните разговори. От тях отсъства лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, а шефът на НФСБ Валери Симеонов пристигна със закъснение.
„На пръв поглед той може да изглежда много по-голям, но примерно сборът на Сребърния фонд и ядрените фондове в него е 4 милиарда, вземанията от ЕС са над милиард и триста и ако се премахнат всички тези целеви структури от фискалния резерв, реалното му измерение на разполагаем за харчене ресурс е много по-малък“, обясни Горанов пред журналисти.
Той отново обясни, че дългът трябва да се изтегли, за да може държавата да си плаща сметките. „Не е възможно да не се поеме този дълг. Дали ще се приеме утре споразумението за посреднически услуги между България и тези четири банки е въпрос на законодателна целесъобразност“, каза още министърът.
След разговора си с Горанов депутатите от ПФ се затвориха на заседание на парламентарната си група, за да вземат решението си.
Междувременно от ДПС коментират, че искането на правителството на нов дълг от 8 милиарда евро е отказ от реформи.
„Това е признание за липса на реформи. Ако през следващите три години дългът ще продължи да се увеличава, това означава, че обещанието, с което дойдоха тези партии на власт за правене на реформи, няма да бъде изпълнено“, коментира депутатът и финансов експерт на партията Йордан Цонев.
Според него обаче отказът от реформи на кабинета означава, че ДПС, „които се съгласихме да сдадем властта за благоприятна ситуация за реформи, напразно сме направили тази стъпка като политическа партия“.
Той беше категоричен, че народните представители на движението ще гласуват категорично против ратификация на договора на правителството с четирите банки консултанти и призова и останалите политически сили също да бъдат в пленарната зала по време на гласуването.
Той посочи, че аргументите на партия са финансови, икономически и политически.
Според него подходът по вземане на този дълг е иновативен за страната, но не е бил достатъчно добре обоснована необходимостта именно от такъв подход. Не е била доказана и необходимостта от взимането на заема заради предстоящи падежи на дългове, смята той. Според Цонев страната реално се изправя пред дългова криза.
Той обясни, че има риск, ако заемът бъде взет, дългът да се увеличи 2,7 пъти за осем години, което е най-високият темп на нарастване на дълг в ЕС.
От ДПС признаха, че са недоволни и от факта, че никой не ги е поканил на консултации, за да кажат мнението си. „В следващите три години тези 16 милиарда няма да бъдат връщани от Радан Кънев, Валери Симеонов, Георги Първанов и Бойко Борисов, а от всички. Ние смятаме, че трябваше и с опозиционните партии да има консултации“, коментира Цонев.
Той добави, че ДПС е готово да отправи апел към президента Росен Плевнелиев, който наложи вето върху промените в Закона за държавния бюджет, когато правителството на Пламен Орешарски взе външен заем, сега да постъпи по същия начин.
„Дали сега ще стори същото, защото той трябва да мери с еднакъв аршин“, попита Цонев.
От ДПС коментираха и обвиненията на бившия си партиен кадър Мехмед Дикме, който заяви, че именно от министри на движението на земеделието са измислили схемата за източване на субсидии за тютюнопроизводители, от което държавата губи по 40 милиона лева годишно.
Освен това зам.-председателят на партията Алиосман Имамов се разграничи от твърденията в някои медии, че негов племенник също получава пари за субсидии, без реално да отглежда тютюн.
Според него Мехмед Дикме не крие своята неприязън към ДПС и заради това отправя злонамерени твърдения за някакви схеми.
Имамов смята, че проблемът е в това, че субсидиите се плащат за референтен период, който включва 2007, 2008 и 2009 г., и призова управляващите да се опитат да променят конферентната рамка.
Още политически новини четете в Dnes.bg