Бизнесът ще бъде запознат с промените в Закона за професиналното образование и обучение с цел да участва активно в законодателния процес по тази важна за фирмите тема. Министерството на образованието и науката (МОН) ще организира срещи с бизнеса за дискусия за намиране на работещи решения в тази посока. Това коментира вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева в рамките на парламентарния блиц контрол.
До дни ще бъде готов новият проект на Закона за професионалното образование и обучение, информира Кунева. Преди да го обсъдят депутатите обаче, ще се дискутира с бизнеса, каза тя.
Въпросът към Кунева беше относно трайната тенденция на неудовлетвореност на работодателите от качеството на българското образование. Депутатът Слави Бинев цитира проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) за трайна неудовлетвореност на работодателите от липсата на кадри.
Кунева обобщи най-значимите стъпки съгласно стратегията за висше образование в тази посока. Предвижда се да се регулира нов модел за прием на студенти и докторанти съобразно потребностите на пазара на труда, като не се подценява практическият опит във ВУЗ-овете, каза Кунева.
Работи се по проекти, финансирани с европейски средства, в които са включени нови 46 хил. студентски практики.
Ключова мярка за професионално обучение е организирането на дуалното обучение, за което вече има утвърдени учебни планове. МОН работи и по проекти за провеждането на дуалното обучение в реална работна среда. Те са проект "Домино", пилотен австрийски проект и проект за ученически практики по ОП "Развитие на човешките ресурси".
Бинев коментира, че са необходими по-интересни и модерни начини за удовлетворяване на нуждите на бизнеса от кадри, защото акедемичната подготовка не е достатъчно насочена към практиката. Той предложи създаването на бизнес инкубатори.