Докато не бъде оттеглен текстът от проекта за държавния бюджет в частта му, засягаща целия сектор "Сигурност" – от параграф 9 до параграф 16, няма да седнем да преговаряме. От 10 до 15 хил. човека вероятно ще напуснат системата. Това каза зам.-председателят на Управителния съвет на Синдикалната федерация на служителите в МВР Борислав Мазнев във връзка с протестите на полицаите пред БНР.
"Ние настояваме в МВР да има реална реформа, но това не е реформа, а е орязване на социалните права и обезщетения на служителите в МВР. Реформа е нещо, което подобрява положението в системата. Това как ще подобри положението в системата", пита Мазнев.
Синдикатът ще приеме всяка конструктивна промяна, която ще доведе до промяна на положението, става ясно от думите му.
„След Нова година няма да има кой да пази границата и пожарникари, които да се отзовават на сигнали. Някой се опитва да убие полицията. Тонът на премиера Бойко Борисов беше крайно заплашителен“, допълни той и посочи, че обществото подкрепя полицейските протести.
Протестите не са свързани само с финансови искания на служителите в МВР, а са в защита на българското общество, смятат от синдиката на МВР. По думите на Мазнев ще се стигне до рязък спад в броя на полицаите, които осъществяват пряка работа на терен - охрана на държавната граница и борба с престъпността. Това рязко ще доведе до повишаване на криминогенните фактори, каза той.
Реформа в сектор "Сигурност" не трябва се прави чрез финансов натиск, допълни и председателят на Съюза на офицерите от резерва "Атлантик" генерал-майор Съби Събев. Според него тази ситуация се е развила по този начин заради неадекватния подход на министъра на финансите за орязване на социалните компенсации на служителите от сектора.
„В общественото съзнание се налага и се втълпява, че това са привилегии. Това не са привилегии и употребата на тази дума срещаме и в правителството“, посочи Събев.
Ние не одобряваме обаче как протестите се изродиха в средите на МВР. Министърът на отбраната много адекватно свика извънреден Съвет по отбрана и ясно беше дадено становището – в подкрепа на съхраняването на тези компенсации в рамките на въоръжените сили, допълни той.
В МВР и в други структури реформа е необходима и общественото мнение е ясно. Тя обаче трябва да бъде обсъдена, да има публичен и професионален дебат, за да може полицаите да бъдат убедени, че така трябва да се постъпи. Той обясни, че с подобен подход от сектор "Сигурност“ ще напуснат много служители, както това се е случило в Българската армия, където има над 4 хил. свободни длъжности, коментира още Събев.
И вчера, за втори пореден ден, протести на полицаи се проведоха в София и други градове в страната. Служителите на реда блокираха възлови кръстовища в столицата, ключови пътища и гранични пунктове.
преди 9 години Държат се като рекетьори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Три пък повече от Румъния като процент от населението. Да напуснат и още 10000 и ще ви дойдем на бройката.Да позволят накрая и доброволческите отряди, че да се намали тормоза и от "нашата полиция", и от "нашата дребна престъпност" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ... и без друго са прекалено много за работата която вършат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар