IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Д. Добрев: Да не прибързваме с мащабните енергийни проекти

7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй” струва 15-20 млрд. лева, тоест 20% от БВП, показват изчисленията на депутата

09:19 | 03.04.15 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Д. Добрев: Да не прибързваме с мащабните енергийни проекти

Досега се е прибързвало при вземането на решения по големите енергийни проекти, което води до проблеми в енергетиката. Този коментар направи в ефира на БНТ депутатът от ГЕРБ и председател на енергийната парламентарна комисия Делян Добрев.

Той посочи за пример проекта за изграждането на хидровъзела „Цанков камък”, за който са отделени над 1 млрд. лева, а в крайна сметка страната е получила 80 мегавата мощност. С тези пари обаче е можело да бъдат положени всички кабели под земята и така да бъде избегната кризата от началото на март, смята той.

По тази причина и Добрев препоръча по-внимателен анализ при вземането на решение за изграждането на нов блок в АЕЦ „Козлодуй”. Въпреки че той не участва в преговорите – страни са Westinghouse, Министерството на енергетиката и Българския енергиен холдинг (БЕХ), Добрев е сигурен, че макар и срокът за преговорите, предвиден в подписаното през миналия август споразумение да е изтекъл, разговорите ще продължат.

Депутатът припомни, че според споразумението Westinghouse трябваше да придобие 30% от акционерната компания, която да изгради блока. Преди новата мощност да влезе в експлоатация обаче американската компания трябва да продаде своя дял на България и така страната ни ще остане единствен собственик на блока и съответно ще трябва да плати цялата му стойност.

Не е ясно обаче как ще бъде финансирано изграждането, опасява се Добрев. Според него цената на блока ще бъде около 15-20 млрд. лева, което представлява 20% от брутния вътрешен продукт на България и не може да си позволим изграждането на тази мощност.

Добрев беше категоричен, че ако проектът бе жизнеспособен, нямаше да се говори за нуждата от държавни гаранции и миксиране на цените на блоковете в АЕЦ „Козлодуй”, така че електроенергията от седми блок да може да бъде продавана. Той обаче не отговори на въпроса дали в правителството е правен анализ за това дали седми блок е жизнеспособен проект.

Добрев коментира и дефицитите в Националната електрическа компания (НЕК). Според него с предприетите мерки те ще бъдат намалени наполовина. Останалите около 300 млн. лева трябва да бъдат преодолени чрез оптимизиране на разходи в държавните енергийни предприятия.

Това ще бъде и задача на новата Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР), смята още депутатът.

„В КЕВР не трябва да има политически решения”, категоричен беше той и допълни, че законът гарантира на новите членове, че мандатът им не може да бъде прекратен и те ще имат свободата да променят нещата. Според него новоизбраният председател Иван Иванов има „експертизата и волята за промяна”.

След либерализацията на пазара Комисията ще регулира много по-малко компоненти в цената – таксата за пренос на електричеството и за задълженията към обществото, допълни още депутатът от ГЕРБ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:32 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
pecan
преди 9 години
много точно изказване . Добрев беше категоричен, че ако проектът бе жизнеспособен, нямаше да се говори за нуждата от държавни гаранции и миксиране на цените на блоковете в АЕЦ КозлодуйИ руснаците и американците искат да ни набутат със строеж на АЕЦ .Ако имаше ефективност сами щяха да искат да притежават АЕЦ и да продават на свободния пазар ,а не да гледат да ни продадат само техните реактори
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
doba
преди 9 години
За да се строи такава голяма мощност, е необходима крайна цена на инвестицията и крайна цена на продукта, който ще дава. Ако той ще е прекалено скъп, примерно в пъти по-скъп от този на ТЕЦ Варна, по-добре да реабилитираме готовата централа.Уестингхаус са прекалено скъп лукс за България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 0
Tobywolf
преди 9 години
Хихи, това е като баснята за киселото грозде... Де що можахме - оср .. ме, сега гроздето е кисело, няма смисъл да бързаме....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още