След като бизнесът плаща данъци и част от тях отиват за образование, работодателите очакват от средните и висшите училища продукт, годен за пазара на труда. Това каза пред БНР председателят на БТТП Цветан Симеонов.
Запитан защо чуждите фирми са по-склонни да обучават кадри от българските, той заяви, че чуждестранните инвеститори са големи фирми. В същото време ресурсът на българските малки и средни предприятия е ограничен.
Никой не иска да плаща два пъти за едно и също нещо, каза председателят на работодателската организация. Той допълни, че Кодексът на труда не позволява, ако си инвестирал в един студент 5 години, след това да го задържиш.
В коментар за минималната заплата Симеонов каза, че и в други страни има минимални часови ставки на заплащането, но те са определени след анализ. В България, по думите му, минималните прагове се определят, за да се запълва общественото осигуряване. Пример за това според него е фактът, че е бил повишен минималният осигурителен праг за строителството в момент, в който секторът е вървял надолу.
Недопустимо е помощите за безработни да се доближават до размера на средната работна заплата у нас. Тогава се получава обратният ефект и не се стимулира търсенето на работа, коментира още Цветан Симеонов.
В коментар за дейността на търговските вериги Цветан Симеонов заяви, че те са съюзник на бедните хора, защото притискат производителите за ниски цени. Според него обаче в България синдикатите не разбирали това.
Търговско-промишлената палата ще представлява българските работодатели на 105-тата сесия на Международната конференция на труда в Женева. Цветан Симеонов ще представи основните проблеми на българския бизнес.