IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Частните училища не искат пари от държавата срещу безплатна квота

Асоциацията на частните училища обмисля дали да не обжалва приетите законови текстове пред Европейския съд

10:17 | 05.09.15 г.
Частните училища не искат пари от държавата срещу безплатна квота

Болшинството от частните училища не биха използвали държавна субсидия за обучение в случай, че бъдат задължени да осигурят 20% безплатна квота.

Това обясни пред „Монитор” шефката на Асоциацията на частните училища Милка Славчева, след като в четвъртък депутатите гласуваха частните училища и детски градини да получават пари от държавата само ако искат и при условие, че 20% от учениците им учат безплатно. В това число ще влизат и деца със специални образователни потребности и с изявени дарби.

Според Славчева с това условие замисълът на закона става неизпълним.

В момента таксите в частните училища са около 8 хил. лв. на година. Парите, които отпуска държавата за ученик, са около 1 400 лв. Това означава, че частните школа трябва да поемат останалите 6 600 лв. на дете от безплатната квота, обясни Милка Славчева.



Във вторник управителният съвет ще реши какви действия да предприеме вследствие на решението на депутатите. От асоциацията не изключват и варианта за обжалване на гласуваните текстове пред Европейския съд.

След като парламентът реши, че държавата ще финансира и частните училища и забавачки, от БСП оцениха, че “това е първият пирон, който беше забит в тялото на образованието” и то е “застрашено”.

Вчера лидерът на левицата Михаил Миков поръча на кандидат-кметовете на партията да направят допитване в районите си дали приемат казуса "държавни пари за частни училища".

Изцяло новият образователен закон се гледа на второ четене в пленарната зала от сряда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още