Има българска следа в Нобеловата награда за физика, съобщи Нова телевизия. В началото на октомври отличието беше връчено на трима японци. Оказва се, обаче, че двама български учени са съавтори в статии, свързани с откритието на японците.
Екипът от Страната на изгряващото слънце получава Нобелова награда за изобретяването на сините светодиоди. Откритието е на 20 години и вече има изключителен принос за човечеството. В наши дни светодиодите са неотменна част от ежедневието ни.
Сините светодиоди спестяват енергия и са екологичен източник на светлина. В днешно време технологията се използва в крушки, фарове на коли, екрани на смартфони, компютри и телевизори.
Доц. Евгения Вълчева и проф. Борис Арнаудов от физически факултет към СУ „Св. Климент Охридски” обясняват, че сините диоди са източник за получаване на ефективна бяла светлина с огромна ефективност.
Те показват материала, който е в основата на откритието. Той се нарича галиев нитрит и се синтезира изкуствено.
Нобеловите лауреати са инвестирали 30 години, докато успеят да синтезират материала. Българските учени се включват през последните десет, когато е трябвало диодите да се усъвършенстват.
„Този случай показва, че българските физици са приети навсякъде в международни колективи”, разказва още проф. Борис Арнаудов.
За откритието си японците получават награда от 1 милион долара.