През първото тримесечие на 2016 г. брутният вътрешен продукт (БВП) нараства с 2,9% спрямо съответното тримесечие на предходната година и с 0,7% спрямо четвъртото тримесечие на 2015 г., сочат сезонно изгладените данни на Националния статистически институт (НСИ).
Експресната оценка на показателя е направена по предварителни налични към момента месечни и тримесечни данни за отделните икономически сектори, като данните са обект на последващи актуализации и ревизии, уточняват от Института.
Според експресните оценки на НСИ за първото тримесечие на 2016 г. БВП в номинално изражение достига 17,926 млрд. лв.
Реализираната добавена стойност през първото тримесечие на 2016 г. е 15,207 млрд. лв.
По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление (85,2%), което в стойностно изражение възлиза на 15,268 млрд. лв. През първото тримесечие на 2016 г. бруто капиталообразуването е 2,839 млрд. лв. и заема 15,8% относителен дял в БВП. Външнотърговското салдо е отрицателно.
Тримесечни изменения
През първото тримесечие на 2016 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2015 г. БВП се увеличава с 0,7%. За същия период брутната добавена стойност нараства с 0,9%.
Според експресните оценки на БВП по елементи на крайното използване през първото тримесечие на 2016 г. принос за регистрирания икономически растеж има крайното потребление - с 0,5%.
Годишни изменения
През първото тримесечие на 2016 г. БВП по сезонно изгладени данни нараства с 2,9% спрямо същото тримесечие на предходната година. Брутната добавена стойност се увеличава с 2,5%.
Крайното потребление регистрира положителен икономически растеж от 2,4%. Бруто образуването на основен капитал отчита намаление през първото тримесечие на 2016 г. спрямо съответното тримесечие на предходната година с 3,9%. Износът и вносът на стоки и услуги намаляват съответно с 0,3 и 2,8%.
преди 8 години термини като "изпреварващ" ръст издават че нито си работил някога, нито си учил или чел нещо по тази матрерия. така че не се хаби .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години В държава-пирамида и това е много. Браво и урааа!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Проблемът на България е, че ръстът, който постига, не влиза в графа "изпреварващ", такъв, какъвто на практика ни е нужен. Например: към 2008 г. БВП/човек (номинално) се падат около 19% от средното в Европа. 7 години по-късно, на човек се падат едва 21%, реално нашата икономика тъпче на едно място. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Секването на парите по европрограмите няма как да не се отрази. Забавянето на икономиката ще продължи отговор Сигнализирай за неуместен коментар