IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Булгаргаз може да загуби 30 млн. лв. заради скъпия долар

От енергийния регулатор обещават "сериозно" намаление на цената на парното

11:12 | 21.03.15 г. 2
Булгаргаз може да загуби 30 млн. лв. заради скъпия долар

Високата стойност на щатския долар може да доведе до загуби в размер на 30 млн. лева за "Булгаргаз", съобщи представителят на дружеството Иван Иванов по време на открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). На заседанието бяха обсъдени цените на природния газ за второто тримесечие.

От дружеството посочиха, че са поискали намаление на цената на газа в рамките на малко над 13%, но са изчислили това на база курс на щатския долар 1,66 лева за един долар. В момента обаче курсът е 1,8 лева за долар и от "Булгаргаз" поискаха регулаторът да вземе предвид тази разлика.

От Комисията бяха категорични, че подобно искане представлява нарушение на правилата. Според члена на регулатора Димитър Димитров загубите няма да бъдат в такъв размер, какъвто посочват от газовата компания. "Разликите звучат сериозно", призна обаче той.

Председателят на Комисията Светла Тодорова поясни, че цената ще бъде определена на закрито заседание на 30 март. Тогава ще бъдат взети предвид всички фактори - не само стойността на щатския долар, а и цената на алтернативните горива (петрола) и други, допълни Димитров.

Според него трябва да бъдат разгледани и нуждите на дружеството от средства за запълване на запасите от газ в хранилището в Чирен, за което също е необходим голям паричен ресурс.

Димитров обаче беше категоричен, че "не може да се мисли за по-малък процент от първото заявление", тоест 13 на сто. Светла Тодорова допълни, че по-голямата част от намалението на цената на природния газ ще бъде насочена към потребителите и по-малка - към топлофикациите. Тя заяви, че може да се очаква "сериозно" намаление на цената на парното, като за някои топлофикации то може да е около 10%.

"Булгаргаз" има и вземания и сред големите длъжници са топлофикационните дружества, чиито задължения растат през зимните месеци. От думите на Иванов стана ясно, че дружеството не спира да подава газ за тях заради негативното отражение върху потребителите. Компанията обаче води съдебни дела, уточни юрисконсултът на дружеството Анжела Славова.

Славова допълни, че при подаване на иск топлофикациите "светкавично изплащат задълженията" - в рамките на месец, което означава, че имат средства. Събирането на задълженията по съдебен път обаче е свързано и с допълнителни разходи за "Булгаргаз", допълни тя.

Пред журналисти Светла Тодорова посочи още, че няма внесени заявления от енергийните дружества за цената на тока от новия регулаторен период, който започва от 1 юли 2015 година. Според нея ситуацията с природните бедствия няма да се отрази в ценовите предложения, защото според лицензите електроразпределителните дружества задължително застраховат имуществото си, а допълнителните разходи - за труд и материали, са за сметка на ЕРП-тата. Не може да се говори и за санкции, защото става въпрос за форсмажорни обстоятелства.

Тодорова посочи още, че енергийният сектор трябва да се развива устойчиво и винаги има нужда от инвестиции. В последните години те са били ограничени, призна тя, но допълни, че това не е единствената причина за прекъсването на захранването и трябва да се вземат предвид и лошите климатични условия.

Запитана дали би станала отново член на енергийния регулатор, Тодорова отговори: "Зависи кой ми предложи".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
serafima
преди 9 години
Защо няма коментари? Толкова много радващи се имаше на падането на курса на рублата и цената на петрола? То беше бурна радост от типа на "я не сакам да съм добре, я сакам Вуте да е зле". Хайде, дайте коментар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още