IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

БСП представи алтернативния антикорупционен закон

Независима агенция "Антикорупция" ще прави реални проверки на декларации на политици и сигнали, председателят ще се назначава от президента, предлага левицата

15:36 | 14.08.17 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Group&nbsp;</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group 

След като миналата седмица от БСП обявиха, че няма да подкрепят новия антикорупционен законпредложен от правителството, и че ще предложат собствена концепция за борба с корупцията, партията представи проекта си за специализирана агенция "Антикорупция".

Антикорупционната комисия ще може да се самосезира, да проверява декларации на политици и сигнали. Това обясни на пресконференция заместник-председателят на "БСП за България" Крум Зарков, цитиран от пресцентъра на партията.

Когато сигналът е подписан, подателят ще има право на обратна връзка, заяви той.

Предвижда се председателят на агенцията да бъде назначаван от президента и да може да има само един мандат.

Специализираната агенция ще работи по определен кръг лица и определени състави на престъпления - ще се концентрира върху корупцията по високите и средните етажи на властта, предлагат от левицата. 

Председателят на антикорупционната агенция трябва да отговаря в първо лице за борбата с корупцията в България, смятат от БСП.

Зарков обясни, че БСП предлага алтернативен законопроект, защото представеният от ГЕРБ не отговаря на основната поставена цел - ефективен орган за борба с корупцията. Няма и гаранции за независимостта на този орган.

Той добави, че вместо да е разпилян орган или сбор от несъвместими неща, БСП предлага концентрирана агенция, логична структура, която да проверява както декларации, така и сигнали.

„Ние предвиждаме орган, който да може да извършва разследване, реални проверки. Не когато констатира проверки, тепърва да пита някой, за да започне работа, а действително да проверява декларациите на политиците, да гледа за несъответствия в тяхното имущество. Когато има данни за нередности, да може да извършва разследване и да го води докрай”, обясни Крум Зарков.

Законопроектът на БСП е предоставен за обществено обсъждане. Предстоят консултации с представители на съдебната власт и съсловни организации.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:27 | 06.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още