IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Броят на онкоболните в България расте два пъти по-бързо в сравнение с Европа

Експерти призовават за въвеждане на механизми за проследяване на резултатите от лечението

16:42 | 14.10.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Пациентите с онкологични заболявания у нас са се увеличили с 60% за 14 години. Тези данни на Националния статистически институт в България бяха представени на кръгла маса на тема „Бъдещето на онкологичната грижа в България - фокус върху пациента“.

В Европа новорегистрираните случаи на злокачествени заболявания се увеличават от близо 330 на 100 хил. души от населението през 2000 г. до 442 на 100 хил. души от населението през 2014 г., което с 33% за периода.

Около два пъти по-бързо обаче нараства общият брой на регистрираните пациенти с онкологични заболявания у нас – от близо 2 400 на 100 хил. души от населението през 2000 г. до 3 868 на 100 хил. души от населението през 2014 г., или с 61% периода.

Благодарение на достиженията на съвременната медицина пациентите с онкологични заболявания в България днес живеят по-дълго, отколкото през 2000 г., което също определя нарастването на общия брой регистрирани пациенти със злокачествени заболявания.

Участниците в кръглата маса се обединиха около тезата, че лечението на онкологичните заболявания достига повратна точка с подходящите терапии. Напредъкът на съвременната наука промени профила на ракa от животозастрашаващо към хронично заболяване, като трансформира грижите за заболяването и най-важното - увеличава дела на хората, оцелели в битката с болестта.

Днес двама от всеки трима пациенти, диагностицирани с рак, преживяват поне 5 години, а броят на пациентите, завърнали се на работа след диагнозата, е нараснал със 75%.

За периода 2000-2007 г. страната ни обаче има най-ниска преживяемост от онкологични заболявания сред държавите в Европа.

От поемането на финансирането на онкологичната помощ от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) след 2011 г. плащанията за лекарства за злокачествени заболявания са нараснали от 145 милиона лв. през 2012 г. до 255 милиона лв. през 2015 г. (след заплащане на 10% отстъпка през 2015 г.), а плащанията за медицинска дейност, включваща клинични процедури и клинични пътеки в онкологията – от 79 млн. лв. през 2012 г. до 113 млн. лв. през 2015 г., показват данните.

Участниците в дискусията призоваха институциите, академичната общност, медицинските и професионални дружества, пациентските организации и фармацевтичната индустрия да се обединят за подобряването на онкологичната грижа в България с фокус върху пациента и постигане на по-добри резултати от лечението. Нужно е и въвеждане на механизми за проследяване на резултатите от лечението, разчитащи на качествени данни като отправна точка при подобряване цикъла на онкологичната грижа за всеки пациент.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още