Решението на Съда на Европейския съюз за Калиакра трябва да се изпълни – около тази позиция се обединиха в телефонен разговор министър-председателят Бойко Борисов и комисарят по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела.
Двамата обсъдиха възникналия казус „Калиакра”, информира пресцентърът на МС. Премиерът Борисов e запозна. комисар Вела с развитието на ситуацията в България след издаването на заповедта на министър Нено Димов.
Европейското законодателство в областта на „Натура 2000” не забранява икономически дейности, включително земеделие, и ще се търсят варианти как решението да бъде приложено, така че да не бъдат ощетени засегнатите от него хора в района на крайморска Добруджа, е коментирано в разговора.
Припомняме, че осъдително решение на Съда на Европейския съюз срещу България по казуса Калиакра министърът на околната среда и водите Нено Димов издаде заповед, с която забрани определени дейности в земи от европейската мрежа Натура 2000 в района. Заповедта засяга територия около 22 кв. км, от които 7600 декара са частни земи.
Това доведе до протести на собственици на земи и рибари от Каварна, Шабла и Балчик. След това министърът отмени заповедта си след разпореждане от МС.
В неделя Борисов се срещна с протестиращите и кметовете от засегнатите населени места.
Междувременно природозащитници заявиха, че сме „свидетели на организирана кампания, която, криейки се зад страховете на хората да не бъдат отнети собствеността и поминъкът им, целеше да дискредитира за пореден път Натура 2000 – един от законовите инструменти за опазване на природата в Европейския съюз“.
От Българското дружество за защита на птиците припомнят, че България е осъдена за неспазване на три директиви на ЕС поради изграждане на 6 ветроенергийни парка в защитена зона Калиакра и едно голф игрище в защитена зона „Белите скали“. Страната е правно задължена да предприеме необходимите мерки, за да се съобрази с решението на Съда.
Планът за управление на защитените зони „Калиакра“, „Белите скали“ и „Комплекс Калиакра“ е една от основните мерки, предложени от правителството за съобразяване с решението на Европейския съд. Обществените обсъждания на 4 август 2017 г. бяха организирани именно с цел представяне и обсъждане на проекта за интегриран план с местните общности, допълват природозащитниците.
От Гражданска инициатива "Да спасим Крайморска Добруджа" обаче са крайно негативно настроени срещу екоорганизациите като цяло и ги обвиняват, че са манипулирали данни за местообитанията.
Утре премиерът Борисов организира среща на всички заинтересовани страни – кметове, собственици на имоти, представители на природозащитни организации, на научната общност, на браншови организации и експерти от МОСВ, за да се потърси баланс по проекта за района на Калиакра.
преди 7 години "..така че да не бъдат ощетени засегнатите от него хора.."Защо не? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Жива да не бях! Изненадана съм. отговор Сигнализирай за неуместен коментар