В България работодателите предлагат достатъчно много и качествени работни места, но проблемът е, че няма достатъчно младежи със съответните умения и компетентности за предлаганата работа, каза пред журналисти изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев в рамките на форум за младежката заетост.
В момента секторът на информационните технологии (ИТ) се нуждае от няколко хиляди работни места, аутсорсинг секторът и машиностроенето също предлагат хиляди вакантни места, но има пропаст между уменията и компетентностите на младите и нуждите на бизнеса, каза Данев.
Като много съществен фактор той посочи, че е подменена ценностната система на младите – повечето желаят да са чиновници и да работят в обществения сектор, за да получават по-високи заплати, а в същото време частният сектор „храни“ обществения, където темповете на нарастване на заплатите са по-високи. Друг фактор, който деформира ценностната система на младите е, че заплащането е твърде ниско, но проблемът по думите на Данев е в маргиналната икономика.
По думите му намаляват хората, които предпочитат средното специално образование, което е и най-търсеното от бизнеса. „Икономиката ни започва да търси хора, които са на средното равнище, а дефектът е, че огромната част от хората с висше образование са в науки, които в момента не са необходими на пазара на труда – право, икономика, социални науки“, каза Данев.
Според него висшистите са слабо подготвени – няма инженери, математици, подготвени в медицинския сектор и това е, защото младите не желаят да учат трудни науки, каза Данев.
Подобна теза изразиха и от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), откъдето отбелязаха, че има отлив от професионалното образование и хиляди свободни работни места, които стоят вакантни, защото не са желани от безработните.
По време на форума вицепремиерът Ивайло Калфин каза, че проблем за мотивацията на младите е и фактът, че много от тях получават пари от работещите си родители в чужбина. По данни на вицепремиера от БНБ около 1,7 милиарда лева годишно влизат като трансфери у нас от чужбина. Той коментира, че младежите получават за издръжката си от чужбина много повече, отколкото биха получили тук, ако работят.
Калфин призова социалните партньори за предложения как да се мотивират младежите да учат и да работят, защото в момента това е най-сериозното предизвикателство. Според него бизнесът трябва да се замисли и да увеличи заплатите в някои производства, за да стимулира и кандидатите да заемат вакантните позиции.
Лидерът на КНСБ Пламен Димитров посочи в рамките на дискусията, че нито планът „Юнкер“, нито само държавни политики могат да помогнат за намаляване на безработицата. По думите му посоката е за икономически растеж, основан на инвестиции. Той отново подчерта, че и в момента икономиката ни е в състояние да дава по-високи заплати в частния сектор, защото доходите са много съществен фактор за мотивацията на младите.
преди 9 години Конкурентоспособността на нашата икономика зависи не толкова от високите заплати, а от големите енергийни, материални, транспортни и други разходи за единица продукция, от лошо управление на национално и фирмено равнище, от кражби и корупция - по данни на Евростат за 2010 г. страната ни потребява 853.774 кг. нефтен еквивалент за 1 000 евро БВП.За сравнение енергийната интензивност на датската икономика например е 104.05 кг. нефтен еквивалент за единица БВП ,Ирландия (112.367 кг.) и Великобритания (115.469 кг.) - естествено това не е точен критерий защото финансовата ''индустрия'' влиза във БВП.Още факти ''за производството на продукция за 1000 долара в България се изразходват 2.6 тона условен петролен еквивалент, в Естония е 0.4 т, в Хърватска - 0.5 т, Латвия - 0.5 т, Унгария - 0.6 т, Полша - 0.7 т, Чехия 0.8 т '' - http://***.iki.bas.bg/english/CVita/angelov/prognosis2020/016Chapter14.htm отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не мога да разбера само този Данев дали го прави умишлено или е някаква форма на олигофрения или по-точно психопатия Не може да учиш 7 год. за лекар и да почнеш с 600лв. заплата - веднага отиват в чужбина Толкова е просто и отделно проф.д.ик.н.Иван Ангелов го е казал прекрасно в коментар 1 съм дал линка от лошо управление на национално и фирмено равнище, от кражби и корупция - по данни на Евростат за 2010 г. страната ни потребява 853.774 кг. нефтен еквивалент за 1 000 евро БВП.За сравнение енергийната интензивност на датската икономика например е 104.05 кг. нефтен еквивалент за единица БВП ,Ирландия (112.367 кг.) и Великобритания (115.469 кг.) за произв. на продукция за 1000 $ в България се изразходват 2.6 т. условен петролен еквивалент, в Естония е 0.4 т, в Хърватска - 0.5 т, Латвия - 0.5 т, Унгария - 0.6 т, Полша - 0.7 т, Чехия 0.8 т ''- http://***.iki.bas.bg/english/CVita/angelov/prognosis2020/016Chapter14.htm отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не искат да учат и поради ниското заплащане Проф.д.ик.н.Иван Ангелов - ''Разликата във по БВП на човек от населението (т.е. по обществена производителност на труда) и по средна заплата на заето лице с тези в ЕС е огромна (съответно 45% и 22-23%) и противоречи на всякаква икономическа логика и на елементарната справедливост - - http://avtorski.pogled.info/article/62475/Trevozhni-misli-za-Balgariya65 млрд. лв. са приходите на 100 компании, които работят у нас, за 2014 г.Това означава, че те създават близо 80% от БВП, който е 82 млрд. лв. - http://***.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4838524 - коментирал съм под статията през фейсбука(Атанас Шалапатов)10% плосък корпоративен данък и 5% за акционерите ограбва България защото големите данъкоплатци са и чужди фирми и печалбата се изнася отговор Сигнализирай за неуместен коментар