IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

А. Ковачев: Да игнорираме здравните неравенства в ЕС би било икономически неефективно

Неравенствата са една от основните причини зад политическото недоволство, което тласка много граждани към популистки алтернативи, коментира евродепутатът

20:24 | 28.06.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

"Здравето е предпоставка за просперитет. Растеж и заетост не са възможни без здрави европейски граждани. Да игнорираме проблема със здравните неравенства в ЕС би било не само икономически неефективно, но и политически опасно", коментира българския евродепутат от ГЕРБ Андрей Ковачев по време на конференция на тема "Бъдещи сценарии за ЕС: ролята на здравеопазването".

Участниците обсъдиха добавената стойност на Европейския съюз в сферата на здравеопазването и бъдещите възможности за сътрудничество на европейско ниво на фона на публикуваната преди няколко месеца "Бяла книга за бъдещето на Европа", съобщава БТА. 

"Неравенствата са една от основните причини зад политическото недоволство, което тласка много граждани към популистки алтернативи. Европейският съюз трябва да подкрепя страните членки, за да гарантираме, че всички европейски граждани имат равни възможности за достъп до качествени здравни услуги в своята страна", подчерта в своето изказване Ковачев.

Два от очертаните в стратегическия документ на Европейската комисия сценария предвиждат Европейския съюз да прекрати действията си в сфери, в които се счита, че носи по-ограничена добавена стойност или не е в състояние да изпълни обещаното. Това включва особено области като здравеопазването, които не са пряко свързани с функционирането на единния пазар.

Участниците в конференцията се обединиха около посланието, че европейското сътрудничество в сферата на здравеопазването е довело до конкретни ползи за европейските пациенти и трябва да бъде продължено, като особено внимание бе обърнато на инструменти като директивата за трансграничните здравни грижи, Европейските референтни мрежи за редки заболявания, европейското сътрудничество за оценка на здравните технологии и други.

"Повече от 70% от европейските граждани очакват ЕС да прави повече в сферата на здравеопазването. Правомощията на европейско ниво наистина са ограничени, но не винаги е необходимо законодателство, за да се подобри състоянието на здравеопазването. Европейската комисия например подкрепя страните членки чрез финансиране през европейските структурни и инвестиционни фондове и здравната програма на ЕС, чиито бюджет е 450 млн. евро за периода 2014-2020 година", допълни Ковачев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:12 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още