Изяснена е собствеността на 253 от общо описаните в началото на декември миналата година 268 язовира с неустановена собственост. Контролът върху останалите 15 язовира е поет от областните управители, информира министърът на околната среда и водите Ивелина Василева по време на днешното правителствено заседание, цитирана от пресцентъра на кабинета.
По време на наводненията не е имало никакви сигнали за проблеми с техническото състояние на тези съоръжения, уточни екоминистърът.
Василева съобщи, че изготвените промени в Закона за водите вече са на междуведомствено съгласуване. С тях се определя единният държавен контролен орган, който да следи за състоянието на всички хидротехнически съоръжения на територията на страната – Държавната агенция по метрологичен и технически надзор, и се въвежда яснота по отношение на отговорността на собствениците и операторите на язовирите.
По темата за наводненията от последните дни пред министрите докладва и министърът на вътрешните работи Веселин Вучков, става ясно от стенограмата на заседанието, публикувана в сайта на правителството. Той коментира, че масово липсват застраховки на домашно имущество и призовава „да стимулираме хората да си правят застраховки”.
Вучков информира още, че първото заседание на формираната междуведомствена комисия за тази година ще бъде към края на февруари и посочи, че приоритетно ще се насочват средства за превенция при наводнения. По думите на Вучков тази комисия има за цел да възстановява преди всичко публична инфраструктура – държавна или общинска. Според него това е смисълът от създаването й, а не толкова да възмездява разрушения върху частни постройки.
Вътрешният министър посочва, че годишният бюджет на междуведомствената комисия е около 70 милиона лева, а към момента в нея има внесени искания за над 410 милиона лева. „Ще приоритизираме нещата, така че да откликнем и на кметовете, и на областните управители, а и в случаите на неотложност – и на хората, които пострадаха от тези бедствия”, съобщава Вучков.
Темата коментира и вицепремиерът Томислав Дончев, който посочва, че до момента има заведени 17 проверки и досъдебни производства по всички регистрирани случаи – незаконна сеч, незаконни постройки, лошо стопанисване на язовири. „И аз се надявам прокуратурата бързо да завърши тези случаи. Както и съм убеден, че това едва ли е целият спектър от виновните”, казва Дончев.
преди 10 години И аз това щях да кажа :DДай да си ги поделим! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ..ми мои са тогава! Да ми кажат къде са! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Пак като не са с неустановена самоличност ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар