Повече от 60 години след създаването на Общността за въглища и стомана, основата на Европейския съюз, познат ни днес, страните, членуващи в него, започват първите стъпки за създаването на Енергиен съюз. Целта е реорганизацията на европейските политики в областта на енергетиката, припомнят от Европейската комисия.
Работата по Енергийния съюз е един от ключовите приоритети на Комисията „Юнкер“. Ниските цени на петрола на международните пазари са допълнителен стимул за реализацията на проекта, смятат от ЕК.
Плановете са в рамките на съюза да бъде създаден единен енергиен пазар, както и промяна в начина, по който ЕС произвежда, транспортира и консумира енергия. Припомняме, че една от целите при представянето на идеята за Енергиен съюз беше и договаряне на ниво ЕС на цените за енергийните продукти, които страните внасят.
Преди месеци пък ЕК посочи, че солидарността ще бъде отговорът на ЕС на евентуално спиране на доставките на природен газ от Русия през Украйна. Тогавашният енергиен комисар Гюнтер Йотингер коментира, че за целта трябва да бъде завършена стратегическата газова инфраструктура, включително и връзките на България със съседните страни. В изпълнение на тези планове ЕС ще финансира изграждането на новата газова връзка с Гърция.
От ЕК припомнят, че общността внася 55% от потребяваната енергия. В същото време 90% от домовете са енергийно неефективни, а енергийната инфраструктура е остаряла.
Плановете предвиждат стратегическата рамка на Енергийния съюз да бъде изготвена и одобрена на 25 февруари 2015 година.