България е сред страните, от които е поискано да внесе допълнителни средства в европейския бюджет за 2014 година, съобщaва Bloomberg.
Освен от Великобритания, която бе призована да предостави на европейската хазна 2,1 милиарда евро, допълнителни средства в размер между 6,5 млн. евро и 340 млн. евро са били поискани също така от България, Ирландия, Гърция, Италия, Кипър, Латвия и Малта, съобщи източник, пожелал анонимност.
До първи декември България трябва да внесе допълнителни 7 милиона евро в европейския бюджет, предвижда решението на Европейската комисия. То е свързано с преизчисления на базата на одобрен от всички страни-членки нов модел за пресмятане на приходите от ДДС и на реалния ръст на Брутния вътрешен продукт.
Великобритания ще трябва да заплати допълнителни 2,1 млрд. евро към бюджета на Европейския съюз (ЕС) в рамките на следващия месец – новина, която се очаква да застраши още позитивния тон на комуникация между Лондон и Брюксел.
Поради факта, че британската икономика се представя по-добре в сравнение с други страни от ЕС след 1995 г., правителството на Обединеното кралство ще трябва да направи плащането най-късно до 1 декември. Сумата представлява почти една пета от нетната вноска на страната за миналата година.
Междувременно Франция – втората най-голяма икономика в рамките на ЕС, ще получи отстъпка от вноската към европейския бюджет от 1 млрд. евро, предава Financial Times.
Очаква се законопроектът да срещне яростна съпротива от евроскептичните британски депутати в един тежък момент за премиера Дейвид Камерън, който се бори напоследък със силните антиевропейски течения, призоваващи за преосмисляне на мястото на Великобритания в Европа.
Освен Франция, на противоположната на Великобритания позиция са още Полша и Германия. Властите във Варшава и Берлин ще получат стимули в размер съответно на 316 млн. евро и 779 млн. евро.
Камерън е решен да оспори допълнителната такса, като за целта британският премиер вече е провел среща с колегата си от Холандия Марк Руте. Ниската земя също е сред страните, които са задължени да бъдат по-солидарни с останалите членове, макар че сумата, която Амстердам трябва да внесе е далеч по-малка.
Източник от Даунинг стрийт 10 заяви: "Не е приемливо просто да се променят вноските за минали години и да бъдат поискани в някакъв удобен момент".
По думите му "Европейската комисия не е очаквала тези пари и не се нуждае от тях". "Ние ще работим с други страни, засегнати по подобен начин, за да се направи всичко възможно за оспорване на това", допълни той.
Новите правила на ЕС ще изменят начина, по който се изчислява брутния национален доход на страните, отключвайки някои скрити елементи, като например проституцията и незаконната търговия с наркотици.
Представители на ЕС са на мнението, че изчисляването просто отразява дългогодишната практика на коригиране на вноските на страните в съответствие с техните темпове на растеж. "Приносът на Великобритания отразява увеличението на богатството ѝ", коментира Патрицио Фиорили, говорител на Европейската комисия.
Новината за ревизията на вноските дойде, след като Камерън призова лидерите на ЕС на срещата на върха в четвъртък да отклонят исканията на Европейския парламент за увеличаване на разходите на ЕС, планирани с цел стимулиране на растежа.
преди 10 години Дано Великобритания откаже и да я последват и други страни, за да се разпадне европейския съюз...Членството ни в тази *** е най-голямата грешка, която сме правили в последните 100 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Що за глупост от страна на ЕС да иска още пари от Лондон в един толкова деликатен момент. Най-много поддръжниците на Фараж да станат още повече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Тебе не трябва да те изядем, а да те изхвърлим, защото такава пропаганда не е имало скоро! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Вчера щяха да ме изядат във форума, когато казах, че инфраструктурата в Северна България не трябва да се развива приоритетно, защото тя допринася с много по малко за БВП на България!ЕС прави същото, което отделните държави правят на национално ниво! От по развитите райони преразпределят пари към по малко развитите райони! Ако някой приема този принцип на национално ниво не би трябвало да го отрича на европейско ниво! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Нищо ново под слънцето! Вълкът козината си мени, но нрава - никога! Преоблакъл се Илия, огледал се - пак в тия! Както и да си кръщават, в каквито и дрехи да се обличат, старите вълци Англия, Германия и Франция винаги ще се бият за плячката в Европа! Дали ще си късат живи мръвки в кървави войни или ще се ритат под масата, на която уж са седнали като съюзници и даже побратими, винаги ще има дърпане на кокала помежду им. Единствено заплаха от Русия може да ги обедини, ама не е сигурно. Практиката до сега показва, че поне единият от тримата е намирал в Русия по-приемлив съюзник.Изобщо, ЕС изобщо не е замислен, нито е създаден за това, за което разни едноклетъчни капиталета - българета си представят...! хахаха...! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Германия, Франция и Полша пък са сред държавите, които ще получат компенсации от Брюксел поради нестабилността си---най-прехвалените държави в ЕС получават отстъпка,MZ къде си да ми разясниш нещата, че ти си много вещ по тея Евроценности напоследък? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години 1. Питам се, дали *** отБрюксел са питали и Фарлаж за тези 2 млрд евро?2. И дали меката китка Дейвид Камерън е готов да се скара окончателно с Фараж за да достави радост на Брюксел - преди изборите догодина?3. Защо трябва да плащат някому за нещо? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години хахахахтова е същото като мотото:"ОТ ВСЕКИ МУ СПОРЕД СПОСОБНОСТИТЕ, НА ВСЕКИ МУ СПОРЕД НУЖДИТЕ"Фашо-еврогейси кумунизъм с нечовешко лице :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар