За първи път от 2014 г. настроенията изглеждат подходящи за емисия гръцки ценни книжа на глобалните пазари, пише в коментар за „Катимерини“ бившият финансов министър на България Симеон Дянков.
Вторият преглед по спасителната програма на Гърция показва подобряване на гръцката икономика, а след победата на Еманюел Макрон духът на партньорството в еврозоната и в ЕС като цяло се завръща. Според Дянков в момента инвеститорите са в търсене на подходящи книжа и биха изкупили емисия, дори и Гърция да не е част от програмата за облекчения на Европейската централна банка (ЕЦБ).
Наблюденията му показват, че доходността по 10-годишните гръцки ценни книжа в момента намалява (до малко над 5%), а разликата с германските е вече под 5 на сто.
Затова и препоръката на бившия финансов министър, днес част от екипа на Института за международна икономика „Патерсън“, е Атина „да яхне вълната“ и да обмисли излизане на пазара.
Правителството може да използва летните месеци и да се подготви за такава операция. След завръщането си от лятната ваканция инвеститорите ще бъдат по-оптимистично настроени и ще заложат на пакет гръцки книжа през септември, прогнозира още Дянков.
Гърция може да използва опита на Ирландия и Португалия, които се завърнаха на пазарите след двугодишна пауза и след спасителна програма от кредиторите. И двете страни успяха да привлекат инвеститорите към своите книжа.
За последен път Атина емитира емисия облигации на световните пазари през 2014 година. Тогава страната постигна доходност от 4,95% за своите петгодишни книжа, припомня още бившият финансов министър на България. Сегашното правителство може да постигне дори и по-добра цена, тъй като международната инвестиционна общност в момента има по-голямо доверие на Гърция.
Южната ни съседка може да се възползва и от плановете на Брюксел за разширяване на еврозоната. Чехия и България изпълняват всички критерии и могат да получат покана веднага, пише Дянков. Хърватия, Унгария, Полша и Румъния също са близко до целите, допълва още Симеон Дянков в своя анализ.