Индексите на водещите борси в Европа посрещнаха четвъртото тримесечие в различни посоки. Инвеститорите не успяха да останат оптимистично настроени, тъй като разпродажбите в телекомуникационня сектор влошиха настроението им, отбелязва CNBC.
Широкият индекс Stoxx 600 записа спад от 0,37% до 346,49 пункта. Лондонският индекс FTSE 100 добави 0,22% към стойността си до 6 074,94 пункта. В Германия DAX 30 се понижи с 1,57% до 9 509,25 пункта. Френският бенчмарк САС 40 днес е надолу с 0,65% до 4 426,54 пункта. Водещият испански индекс IBEX 35 се повиши с едва 0,08% до 9 567,3 пункта.
Данните от деня показват, че производството в еврозоната продължава да расте и през септември, но с по-бавен темп в сравнение с август. PMI индексът на Markit Economics показва, че стойността на производствената активност е 52 пункта, или малко под тази от миналия месец – 52,3 пункта. Резултатът оправда очакванията на анализаторите, които прогнозираха, че няма да има промяна от предварителните данни (52 пункта).
Същевременно индустриалното производство във Великобритания се забави и през септември, а компаниите са намалили персонала за пръв път от две години насам, сочат данните на Markit/CIPS. PMI индексът е отчел понижение до 51,5 пункта от 51,6 пункта през август.
На корпоративния фронт акциите на добивните и телекомуникационните компании, както и на автомобилните производители, бяха на фокус.
Пазарната капитализация на Tullow Oil нарасна с 9,6%, след като компанията съобщи, че кредитните й линии остават без промяна след оценката на активите.
Освен това петролът поскъпна. Анализаторите предполагат, че политическият риск в Сирия и метеорологичните условия на двата бряга на САЩ засенчват опасенията относно глобалната икономика. Днес цената на фючърсите върху петрола сорт Брент достигна 48,61 долара за барел, а контрактите върху американския петрол WTI – 45,74 долара.
На този фон акциите на Seadrill и Royal Dutch Shell поскъпнаха с 4,8% и 2%, съответно.
Glencore успя да преодолее днешните загуби. Акциите на добивния гигант поскъпнаха с 0,6%. Компанията съобщи, че обмисля да затвори завод за добив на въглища в Южна Африка, което би оставило 100 души без работа.
Германската K+S увеличи с 3,4% пазарната си капитализация след спекулациите, че канадската Potasch Corp. може да подслади офертата си за компанията.
Автомобилният сектор също бе във фокуса на инвеститорите. Книжата на Fiat Chrysler увеличиха с 2,2% цената си след последните новини около публичното предлагане на Ferrari.
Книжата на Renault поскъпнаха с 1,3%, докато тези на Volkswagen поевтиняха с още 1,3% след новините, че компанията търси виновници за скандала с манипулирания софтуер.
В телеком сектора акциите на Altice се сринаха с 9,3%, след като стартира процедурата по увеличение на капитала с 1,8 млрд. евро, за да финансира придобиването на Cablevision.
Акциите на Deutsche Telekom и Telecom Italia поевтиняха с над 4%.