За значителен потенциал в отношенията в сферата на енергетиката между Москва и Атина говори руският външен министър Сергей Лавров по време на своята визита в гръцката столица, предава руската информационна агенция ТАСС.
Основната тема на срещите на Лавров с президента на Гърция Прокопис Павлопулос, премиера Алексис Ципрас и външния министър на южната ни съседка Никос Кодзиас са икономическото сътрудничество между двете държави, ситуацията в Близкия изток, както и намиране на решение на Кипърския въпрос.
По информация на РИА Новости през следващите седмици "Газпром" ще започне разговори с партньорите си в проекта за газопровода "Посейдон" - Гърция и Италия. В началото на годината руската компания подписа заедно с гръцката DEPA и италианската Edison за доставка на природен газ по дъното на Черно море през територията на трети страни до Гърция, а оттам и до Италия.
Очакваше се, че решение за доставката "през трети страни" ще бъде намерено по време на визитата на руския президент Владимир Путин в Атина през май. Тогава "Турски поток" беше дълбоко замразен и коментарите бяха, че вариант за реализацията на "Посейдон" е възраждането на "Южен поток".
В края на май обаче Путин и Ципрас така и не успяха да намерят пътя на газа за този газопровод. Сега именно "Турски поток" може да е търсеното решение как да достигне руският газ до Гърция, а след това и до Италия. Затова не е изключено и визитата на Лавров да е свързана именно с този въпрос.
В четвъртък и петък в Атина ще се проведе заседание на руско-гръцката междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество. По време на срещите ще бъде повдигната и темата за енергетиката, отбеляза още Лавров след поредицата си от срещи в гръцката столица.
Пресслужбата на Кремъл пък разпространи вчера новината за телефонен разговор между руския президент Владимир Путин и италианския премиер Матео Ренци. Двамата са обсъдили редица актуални въпроси, свързани със сътрудничеството в различни области. Акцент в разговорът обаче са били перспективните съвместни проекти в областта на енергетиката, става ясно от краткото съобщение на сайта на руския президент.
преди 8 години Не се занимавай с ***! Малко по долу прочети - през 2015 в Китай монтират по 2 вятърни турбини всеки час. За пръв път монтираните ВЕИ мощности са повече от въглищните. Добре дошъл в 21-ви век! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Стояне, моля .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар