За имигрантите в ЕС, идващи от трети страни, рискът от социално изключване е двойно по-висок спрямо гражданите на общността, сочат данните на Евростат за 2013 година. Според тях 48,7% от гражданите на трети страни на възраст над 18 години са в риск от бедност и социално изключване.
За местните жители на държава в ЕС или гражданите от друга държава в общността този риск е значително по-нисък – съответно 22,8% и 28,1%, допълват от Евростат.
Един от всеки петима имигранти от трети страни, пристигнали в ЕС, на възраст над 18 години живее в материални лишения, което означава, че не може да плаща сметките си, да поддържа адекватна температура в дома си или да си позволи едноседмична почивка извън дома.
32% от имигрантите живеят в пренаселени домове, показват още данните на европейската статистика за 2013 година.
В България малко над половината (51%) от имигрантите от трети страни (тоест извън ЕС) страдат от материални лишения. Същото обаче се отнася и до 42,7% от българите, става ясно от данните.
През миналата година най-голям риск от социално изключване има за чуждите граждани в Гърция (72,1%), Белгия (68,4%) и Испания (59,5%). Най-ниски са нивата в Чехия (30,8%) и Малта (31,4%).