IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Норвегия и Швеция - примерът за Ирландия и Великобритания за организация на границата

Двете страни се радват на отворени граници дори и преди ЕС да съществува

14:47 | 19.08.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

С 1 600 км обща граница и около 80 контролно-пропускателни пункта Норвегия и Швеция могат да са пример за Ирландия и Северна Ирландия, когато Великобритания напусне Европейския съюз (ЕС), пише онлайн изданието EurActiv.com във връзка с плановете на Великобритания да не въвежда граничен контрол на границата с Ирландия и след Brexit заради потенциалните проблеми с търговията.

Провинция Северна Ирландия е изнесла стоки на стойност около 3 млрд. евро за Ирландия през 2015 г., показват официалните данни. Много от бизнесите имат сложни вериги на доставка, които изискват многократно пресичане на границата в процеса на производство.

Опозицията в Ирландия поне засега не одобрява предложенията на Великобритания и ги определя като научна фантастика, но властите ги подкрепят, защото са твърдо решени да избегнат въвеждането на стриктен граничен контрол след Brexit.

Лондон и Дъблин обаче могат да обърнат поглед към Швеция и Норвегия, които не са затваряли границите си дори и преди ЕС да съществува. Хиляди шведи и норвежци пресичат границата всеки ден, като пътуват с цел работа, развлечение или за пазар.

Двете скандинавски държави засилиха проверките по общата си граница през 2015 г. заради мигрантската криза, но това не се отрази на броя на преминаванията. Паспортните проверки сега пак са рядкост.

Ситуацията се запазва въпреки че Норвегия не се присъедини към митническия съюз на ЕС. Премиерът на Великобритания Тереза Мей също дава индикации, че страната ѝ ще напусне митническия съюз заедно с ЕС.

За да запази потока от стоки през границата с Швеция и търговията между компаниите от двете страни да се осъществява при ниски мита, Норвегия е решила да хармонизира правилата за търговията с тези на ЕС, посочва изданието.

Все пак физическите лица, които влизат в Норвегия, спазват някои лимити за пренасяне на стоки, например за алкохол, тютюн и тютюневи изделия, месо и други стоки.

За да се избегне нелегалното пресичане на границата, тъй като органите на реда съсредоточават усилията си върху основните контролно-пропускателни пунктове, през 2011 г. Норвегия започна да тества камери с разпознаване на номерата на колите. Така мобилните звена на митническите власти могат да разпознават потенциални нарушители. Системата демонстрира успех и сега плановете са всички пропускателни пунктове да са оборудвани с такива камери до 2019 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още