IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мрачните облаци над гръцкото правителство не се разсейват

Гърция се намира в непрекъсната битка между европейското бъдеще и балканското си минало, смята "То Вима"

15:52 | 29.05.16 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p>
	Алексис Ципрас. Снимка: <em>Ройтерс</em></p>

Алексис Ципрас. Снимка: Ройтерс

Няма да има лятно спокойствие пред гръцкото правителство, прогнозират медии в южната ни съседка. След тежките преговори с кредиторите, Атина има да изпълнява още изисквания и ангажименти, поети към институциите, за да може спокойно да преговаря по време на следващия преглед през есентта, както и с Международния валутен фонд (МВФ).

На пръв поглед премиерът Алексис Ципрас изглежда силен, а правителството - избегнало повечето трудности, пише в свой анализ "То Вима". Според изданието обаче това съвсем не е така и Ципрас ще се изправи пред нова силна вътрешна опозиция, защото климатът в управляващата партия не е най-добрият.

За да избегне задълбочаване на конфликтите в управляващата коалиция премиерът трябва да действа много внимателно и професионално, допълва изданието. Според "Катимерини" това обстоятелство ще го принуди да направи промени в кабинета.

По този начин може да се промени отношението на хората към правителството. Проучване на общественото мнение от Университета в Македония показва, че 86,5% от гърците са разочаровани от кабинета и 41% искат предсрочни избори.

Алексис Ципрас вече призова своите министри бързо да изпълнят исканите мерки, за да удовлетворят кредиторите и така Гърция да получи следващия транш от обещаната помощ в размер на 7,5 млрд. евро. Източници на "Катимерини" коментират, че кредиторите са изпратили списък с 15 изисквания, които властите в страната трябва да изпълнят.

Веднъж получило тези средства, правителството смята да прокара нова серия от промени в законодателството, които не са свързани със спасителната програма и целят да стимулират икономическия растеж. Това също е част от плановете за промяна на нагласите на обществото към управлението на коалицията Сириза - ANEL ("Независимите гърци"), допълва още "Катимерини".

Всъщност един от сериозните проблеми в Гърция е слабата политическа система, пише "То Вима". Цялата система изглежда неспособна да се справи със дълбоките структурни проблеми на Гърция.

"Борбата между европейското бъдеще и балканското минало е постоянна и засяга почни всички политически партии в страната", посочва изданието и допълва, че и опозиционните партии също изпитват трудности да се справят с изискванията на споразуменията и това е видно и с просто око.

Дори и "Неа демократиа", която е най-организираната опозиционна сила, не приема ясната европейска линия, която се налага от историческото минало на партията, и рискува да изгуби своята основа.

Без финална битка между европейското бъдеще и балканското си минало Гърция винаги ще се изправя пред кризата и нейните проявления, пише още изданието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:07 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 2
lozkhris
преди 8 години
"Борбата между европейското бъдеще и балканското минало е постоянна и засяга почни всички политически партии в страната"=============================================================== За какво "балканско минало" става върпос?! Нима Балканите не са в Европа?! Или всъщност цялата есенция на статията,очевидно преведена от някой европейски вестник / не точно Та Нея и Катимерини /, е в нарочното внушение,че Гърция, както и другите балкански страни, са плашилата на отживелицата и никому /чети нео мулти-култи безродниците /ненужната историческа памет. Гърция безспорно е сторила много грешки в послените десетилетия, както политически,така и икономически. Но упоритото и' пристрастие към Православието / и съответно неразривната му връзка с Русия /е трън в очите на размиващата границите, културата и националната принадлежност европейска бюрократична машина. Така Гърция вече е вкарана в спиралата на маргинализацията, а обедняването на населението се случва с бясно темпо под диктата на МВФ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
Чесмир
преди 8 години
https://flipchartfairytales.wordpress.com/2014/04/10/more-freelancers-than-public-employees-is-that-really-a-good-thing/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още