Призив да се изграждат нужните мощности, чиято енергия ще бъде продавана, а не "паметници във вид на ядрени енергоблокове", отправи директорът на държавната корпорация "Росатом" Сергей Кириенко по време на форума "Атомекс - 2015".
„Трябва да построим работещи обекти, от които ще има нужда и чиято електроенергия ще бъде продавана“, каза той, цитиран от пресцентъра на корпорацията.
По данни на ръководството на "Росатом" обемът на поръчките по чуждестранни договори расте и именно на тях корпорацията ще дължи развитието си в близките години. Според Кириенко при „такива темпове на ръст на руската икономика много нови енергоблокове в Русия няма да са необходими“.
Той допълни, че компанията се вписва в обновената енергийна стратегия на страната..
Ръководителят на "Росатом" признава още, че плановете на компанията са много различни днес, спрямо тези от преди по-малко от десетилетие. През 2007 – 2008 година „Росатом“ е предвиждала пускането на 2-3 блока годишно, а днес очакванията вече са за един блок годишно.
В момента голямата част от поръчките към „Росатом“ са за задгранични проекти. Това са близо 30 енергоблока в 12 държави. Още за толкова енергоблокове се водят преговори в различен етап, като половината от тях трябва да завършат с договори, предвижда Кириенко.
Росатом е доставчик и на съоръженията и за АЕЦ „Белене“. В момента тече арбитражно дело между България и Русия относно изплащането на неустойки за спирането на работата в този проект.