Жан-Клод Юнкер разкри подробностите за инвестиционния план на стойност 315 млрд. евро, от който се очаква да даде тласък на европейската икономика, предаде BBC.
Основата на петгодишната програма е новият Европейски фонд за стратегически инвестиции на стойност 21 млрд. евро, създаден с цел да се стимулират растежа и заетостта. Юнкер заяви, че той бъде използван като "сийд фонд, които ще привлече поддръжници от частния сектор". Събирайки 21 млрд. евро, този фонд се очаква да генерира 240 млрд. евро за дългосрочни инвестиции и 75 млрд. евро за малкия и среден бизнес в периода 2015-2017 година. Това ще отнеме натиска от националните правителства, които вече са изправени пред значителни дългове.
"Европа се нуждае от нов старт и днес Комисията осигурява стартовата площадка", заяви Юнкер пред Европейския парламент в Страсбург.
Критиците вече предполагат, че планът е твърде малък и че ще се нуждае от много повече пари в брой, за да постигне сериозен резултат.
Въпреки това Юнкер заяви, че Европа трябва да се изправи с вдигната високо глава пред "предизвикателството на [нашето] поколение", без да пуска печатниците за пари. Той описа плана си като "най-голямото усилие в най-новата история на ЕС да привлече допълнителни инвестиции без промяна на правилата".
За да онагледи какви проекти има предвид, Юнкер сподели следната визия:
- Ученици влизат в чисто нова класна стая, оборудвана с компютри, в гръцкия град Солун
- Европейски болници с най-модерно оборудване спасяват човешки животи
- Пътуващите по френските пътища зареждат електромобилите си по магистралите по същия начин, по който се ползват сега бензиностанциите
- Домакинствата и фирмите стават все по-енергийно ефективни
Речта на Юнкер се случва само ден, след като папа Франциск се обърна към същия парламент, критикувайки "старата и уморена" Европа, която става все по-малко главен герой.
Първата реакция дойде от страна на канцлера Ангела Меркел. Тя заяви пред германския парламент, че нейното правителство ще подкрепи пакета по принцип, но трябва да бъде ясно на всички как в бъдеще ще се развият проектите.
Встъпилият в длъжност в началото на ноември председател на Комисията заяви, че не може да обещае конкретно каква сума от инвестициите ще бъде предназначена за всяка една отделна страна. Той твърди, че инвестициите в дадена страна могат да донесат само предимства за растежа в друга.
"Структурните реформи бяха необходими за модернизирането на европейската икономика, а фискалната отговорност бе нужна, за да се възстанови доверието в публичните финанси, но сега инвестициите трябва да бъдат подсилени", заяви още Юнкер.
Подробностите около новия фонд показват, че парите ще бъдат насочени към намиращата се в криза Южна Европа, далеч от заможния север в опит да се насърчи солидарността, обобщава EurActiv. Планът е крайъгълен камък от петгодишната стратегия на Юнкер, с която цели да стимулира икономиката, която бележи незначителен ръст след финансовата криза и е белязана от висока безработица и ниска инфлация.
Началото на мандата на бившия премиер на Люксембург като председател на Комисията бе засенчено от въвличането на страната му в редица скандали с избягване на данъци.
Според слуховете стотици мултинационални компании са били привлечени от Люксембург чрез правни схеми за избягване на данъци. Юнкер е бил министър-председател по времето, но отрича да е нарушавал закона.
Въпреки че в четвъртък в Европейския парламент ще се гласува вот на недоверие, малко вероятно е той да привлече широка подкрепа от евродепутатите. Прогнозите за изхода от вота са в полза на Юнкер, след като председателят има подкрепата на своята дясноцентристка Европейска народна партия и на председателя на социалдемократите в Европейския парламент Мартин Шулц.
Вижте още видео материали в сайта на Bulgaria On Air.
преди 10 години ... и точно тука, аз лично не виждам място за голям оптимизъм, че ще бъде постигнат удовлетворителен и работещ компромис, което ме прави и песимист за просъществуването и на съюза в днешния му вид. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Споделям мнението ти, че тези 21 милрд са смехотворни и, че Европа няма как да се конкурира с щатите, Китай, Индия , пребивавайки в някакво състояние на хлабав съюз, от което произтичат предимно негативи и мн. спорни ползи, за не малка част от държавите. Мисля си , че ЕС има шанс (теоретичен) в глобалната конкуренция, само като федерация. Просто съперниците с които се налага да делим мегдан са от такъв калибър и само монолитен субект, какъвто е една федерация, може да превърне Европа в играч с реална тежест, който може да разчита на шансове в такава конкуренция. Това естествено означава делегиране на огромната част от националния суверенитет (с цялата условност на това понятие) в полза на федеративните органи и институти. Нормално е да се мисли, че подобно действие се предприема срещу адекватни компенсации, които нациите ще получат, за участие в тази структура .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Така така! Бургерите вече я знаят тая врътка. Дай на южняците кинти да купуват немско и пак сме на разтеж :) докато не свършат кинтите. После пак ще се гледаме като котараци ама на кой му пука за после отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години До 3 Да па малко отделни държави и по вече единна Европа Хората трябва да се чувстват по-вече европеици и по малко германци французи поляци холандци румънци или българи Юнкер има правилна визия за бъдещето но трябва да осигури по вече пари за този фонд на бъдещето 21 милиарда са смешна сума за Европа Нуждае се от поне 200 милиарда които ще осигурят и частни инвестиции поне за 1 трилион С 1.2 трилиона Европа ще добие друг вид и визия По голяма част от тези пари ще бъдат за Южна Европа но това ще доведе и до огромни ползи за останалата по развита част на Европа Въпрос е само на време това да се случи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години По-малко държава, повече съюз така разбирам аз намеренията на финансово-промишленият конгломерат в Европа. Правителствата да стават все повече prosto местни власти. Първо трябва да се създаде криза, а после "решение" в желаната посока. Ключът е скрит в тази фраза:"[Юнкер] заяви, че не може да обещае конкретно каква сума от инвестициите ще бъде предназначена за всяка една отделна страна. Той твърди, че инвестициите в дадена страна могат да донесат само предимства за растежа в друга." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Само накрая да няма гигантско фиаско. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ох Божееее! Все едно чета резюме на конгреса на БКП.Комунизма се завръща отговор Сигнализирай за неуместен коментар