IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гръцкото правителство внесе пенсионната реформа без съгласуване с кредиторите

Гръцкият премиер е поискал подкрепата на Ангела Меркел срещу допълнителни икономии в първия преглед по спасителната програма

17:24 | 20.04.16 г. 2
<p>
	Гръцкият премиер Ципрас (вдясно) и германският канцлер Ангела Меркел демонстрират добри отношения преди съветите на лидерите на ЕС. Снимка: <em>Ройтерс</em></p>

Гръцкият премиер Ципрас (вдясно) и германският канцлер Ангела Меркел демонстрират добри отношения преди съветите на лидерите на ЕС. Снимка: Ройтерс

Без да получи одобрението на кредиторите, правителството на Гърция внесе в парламента своето предложение за пенсионна реформа, съобщава гръцкото издание „Катимерини“. Според негови източници в плановете е предвидено намаляване на пенсиите над 1 170 евро месечно, както и одобрение на постоянно действащ механизъм за намаляване на бонусите.

За намаляване на пенсиите – с между 15% и 20%, на новите пенсионери с над 30 години стаж и заплата над 1 500 евро, съобщава и РИА Новости. Причината са новите правила, по които ще се изчисляват новоотпуснатите пенсии в страната.

Заради новата методика на изчисления обаче хората със стаж до 25 години и доходи до 1 000 евро месечно биха получили по-високи пенсии от сегашните.

Според руската агенция правителството предлага в своя проект минимална пенсия от 384 евро на месец, която ще бъде отпускана при минимум 20 години трудов стаж. За всеки две години по-малко трудов стаж, пенсията ще бъде с 2% по-ниска.

Пенсионната реформа е една от най-тежките точки в преговорите между правителството и четворката кредитори на Гърция. Премиерът Алексис Ципрас обеща да не бъдат намалявани основните пенсии. За сметка на това обаче стана ясно, че ще има нов начин за изчисляването на новите пенсии, което ще намали размера им и ще постигне желаното от кредиторите намаляване на разходите за пенсии.

За да бъдат изпълнени исканията за намаляване на разходите, правителството предвижда увеличаване на осигуровките. „Катимерини“ посочва, че една от идеите обаче е реално намаляване на осигуровките, макар и единствено за новите предприемачи. „Отстъпката“ обаче е временна – за срок от пет години и дори правителството я нарича „заем“, защото  самоосигуряващите се ще трябва да възстановят тази сума, преди да се пенсионират.

Самото гръцко правителство признава, че без реформа до няколко години страната няма да може да изплаща пенсии. Идеята за съкращаване на пенсии обаче не среща голяма подкрепа в страната, нито сред собствените депутати на Сириза в гръцкия парламент.

Според германското издание Bild и Алексис Ципрас е поискал подкрепата на германския канцлер Ангела Меркел. В Гърция няма голяма подкрепа дори и за записаните в споразумението по третата спасителна програма мерки, е посочил Ципрас в телефонен разговор с Меркел. В него той е поискал да не бъдат добавяни допълнителни икономии в първия преглед по програмата.

Атина обвинява Международния валутен фонд (МВФ) като автор на извънредни мерки по първия преглед на спасителната програма. Фондът настоява например за намаляване на пенсиите, посочвайки, че не е възможно да има толкова високи пенсии при това ниво на заплатите в страната и критикувайки отпускането на субсидии от бюджета за финансиране на пенсионната система.

Преговорите между Атина и кредиторите продължават и в момента. Надеждите на гръцкото правителство са споразумение да бъде постигнато буквално в следващите часове, за да може то да бъде разгледано на редовното заседание на Еврогрупата, насрочено на 22 април. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:26 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
marto76
преди 8 години
Преди време така и Цветан Василев внесе своята реформа в политиката, без съгласуване с кредиторите, тоест Доган и Бойко и му видяха сметката! Но пък вече е по-богат с едни откраднати 4.2 млрд. лева!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още