Изборите в Каталуния се оказаха лична победа на местния президент Артур Мас, чиято сепаратистка платформа Junts pel Sí (Заедно за Да) е очевидният победител, въпреки че за малко не успя да спечели абсолютно мнозинство в парламента в Барселона, коментира Economist.
Успявайки да ограничи борбата сред основните части на платформата, която включва дясноцентристката Демократична конвергенция на Каталуния, лявата Републиканска партия на Каталуния и множество независими представители в последната минута, Мас ще продължи да ръководи местното правителство на този богат регион в североизточна Испания.
Това обаче е лесната част. Под напрегнатия поглед на други пламенни сепаратистки движения в Европа, Мас сега планира да следва „пътната карта“ към независимост, която обедини групата преди изборите – вот, който той определи като допитване на народа за отделяне от Испания. С подкрепата на лявата Candidatura d’Unitat Popular (CUP - Кандидатура за народно единство) сега сепаратистите имат удобно парламентарно мнозинство.
Но неравностойната система за гласуване на Каталуния, която облагодетелства по-малко населените селски райони, означава, че това мнозинство е спечелено с по-малко от 50% от гласовете. Ако вотът наистина се разглежда като референдум, резултатите се променят. Всъщност 51,7% от каталунците гласуват с „не“ на независимостта.
Това ще усложни живота на Мас, който търси международна подкрепа. Пътната карта предвижда преговори с Мадрид, който може да спре едностранното обявяване на независимост, планирано за пролетта на 2017 г. В Испания обаче трябва да се проведат парламентарни избори до края на тази година. Само тогава ще знаем как Мадрид ще се справи със ситуацията.
Сепаратистки движения в Европа
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.