Съветът на директорите на руския газов гигант „Газпром“ ще увеличат с почти една четвърт средствата за инвестиции през тази година, става ясно от съобщение на сайта на компанията.
Оскъпяването на инвестиционната програма се обяснява от компанията с нуждата от повече средства за приоритетни стратегически проекти, сред които „Южен поток“ и „Сила Сибири“, както и с повече инвестиции в газодобивните проекти на компанията.
По време на заседание във вторник ръководството на „Газпром“ е утвърдило новата инвестиционна програма на държавната компания, която предвижда увеличение на средствата за инвестиции в проекти с 220 млрд. рубли спрямо предложението, одобрено през декември 2013 г.
По този начин „Газпром“ ще разполага с малко над 1 трилион рубли за нови проекти през цялата 2014 година. Новината за увеличените средства за инвестиции идва на фона на значителното понижение на печалбата, което "Газпром" реализира в първото полугодие на тази година.
Увеличението ще бъде насочено основно за капитално строителство, за което ще бъдат вложени 804 млрд. рубли, или със 106 млрд. рубли повече от одобрените в края на миналата година разходи. За капитални вложения ще бъдат инвестирани 816 млрд. рубли, което е ръст със 115 млрд. рубли.
Припомняме, че "Южен поток" е смятан за приоритетен проект от "Газпром", но европейските власти не го определят като жизненоважен за Стария континент. Европейската комисия има забележки към проекта, свързани основно със съвместимостта му с европейските правила за либерализацията на пазара.
Брюксел реално не може да спре строителството, а единствено може да попречи на лицензирането на тръбите и въвеждането им в експлоатация. В момента обаче строителството на сухопътната част от трасето е блокирана заради наказателна процедура срещу България - европейските власти се съмняват в прозрачността на процедурата за избор на изпълнител на проекта на територията на страната.
В същото време обаче работата по проекта не спира - доставят се тръбите за реализацията на морската част от трасето, което минава през акваторията на Русия, Турция и България. "Газпром" продължава да подписва договори и да създава съвместни компании за реализацията на "Южен поток" с различни европейски държави.