Защитата на границите, сътрудничеството с Турция и солидарност с Гърция. Това са основните моменти, които очерта президентът на Франция Франсоа Оланд преди началото на заседанието на лидерите на Европейския съюз (ЕС) и Турция.
Той беше категоричен, че трябва да бъде постигнато споразумение за реадмисия на икономическите мигранти обратно в Турция, но и Европа трябва да поеме своите ангажименти по релокацията на бежанците в държавите от общността. Френският прездент приветства и усилията на НАТО да подсили опазването на гръцко-турската граница в Егейско море.
„Отговорът на бежанската криза трябва да бъде европейски“, коментира още френският президент.
„Това не е проблем на една държава, затова трябва да намерим общо, европейско решение“, коментира и гръцкият премиер Алексис Ципрас при пристигането си в Брюксел. Той отправи критика за липсата на солидарност и споделянето на отговорност, които са основни принципи на ЕС и припомни за споразумения от предишни съвети, които не са спазени от всички членове на общността.
Ципрас призова за активизиране на процеса по релокация на бежанците.
Солидарността е в дневния ред на Европа днес, коментира от своя страна и турският премиер Ахмет Давутоглу. Той припомни, че това е втората среща на високо ниво между ЕС и Турция само в рамките на три месеца.
Според него трябва да бъде погледната общата картина – не просто решаването на бежанския проблем, а и цялото бъдеще на Европа в контекста на солидарността между страните. Давутоглу обвърза разговорите за ограничаването на мигрантите с присъединяването на Турция в ЕС и допълни, че страната му е готова да бъде член на общността.
Специалният статут на Великобритания по отношение на Шенгенското пространство припомни премиерът Дейвид Камерън при влизането си в залата за разговори. Кралството постигна клауза за отказ от участие в тази европейска политика и не е част от споразумението.
По тази причина и Лондон категорично няма да участва в общоевропейска система за предоставяне на убежище, но пък ще помогне за подсилване на охраната на границата между Гърция и Турция в Егейско море, защото това е проблем за цяла Европа.
Дори и страните извън ЕС са засегнати от мигрантския поток, посочи още британският премиер.
Всичко за бежанската вълна, обхванала Европа, можете да намерите тук
преди 8 години Ако ЕС не рухне съвсем скоро, целият континент ще се превърне в сборище на араби и африкански ***! Всички, които търсят по-добри климатични и урбанистични условия, ще се процеждат в континента, малко по малко! Както Африка, така и Близкият Изток ще бъдат раздирани от войни идните 30 години! Увеличението на населението там, ще кара милиони да мигрират към "гостоприемна" Европа! За съжаление се очертава, белият човек и европейците, да споделят съдбата на индианците в условията на съществуващ ЕС! отговор Сигнализирай за неуместен коментар