Възобновяемите източници намериха своето място при производството на електроенергия, но по отношение на отоплението и охлаждането - Европейския съюз изостава. Този извод прави Паула Маркес, директор на дирекция в Европейската комисия, цитирана от EurActiv.
За отопление все още са водещи изкопаемите горива - в някои страни до 84% от отоплението се извършва с газ, гориво за отопление или дори въглища. Възобновяемите източници - биомаса, соларни панели и геотермални извори, имат дял от едва 18,6% от сектора за отопление в общността.
Проблем е и слабият напредък на страните в тази област, допълват още от Европейската комисия. По данни на институцията отоплението и охлаждането държат дял от 51% от крайното енергийно потребление, както и 27% от емисиите въглероден диоксид на общността.
Очакванията на Брюксел са за поне 27% дял на възобновяемите енергийни източници по отношение на осигуряване на охлаждане и отопление. Така ще бъде изпълнена целта от поне 27% дял на ВЕИ в общото енергийно потребление до 2030 г.
В ЕК са категорични, че целите трябва да бъдат постигани ефективно по отношение на разходите. Ако липсва баланс, тогава най-натовареният сектор по отношение на зелените политики ще бъде електроенергетиката, което ще направи ангажиментите по-скъпи.
Решението е субсидиите за изкопаемите енергийни източници да бъдат спрени, а хората да бъдат информирани за ВЕИ-алтернативите, препоръчва експертът Найджъл Котън от Европейския институт за медта (ECI). В допълнение и сградите трябва да бъдат реновирани, препоръча още той.