Търговията вероятно ще остане слаба през следващите години, прогнозира Европейската централна банка (ЕЦБ), цитирана от Bloomberg.
Макар че глобалната търговия расте средно двойно по-бързо от брутния вътрешен продукт (БВП) преди кризата, съотношението на вноса към световния БВП до голяма степен стагнира през последните пет години и вероятно ще остане на тези нива, пише в икономическия бюлетин на ЕЦБ, публикуван днес.
Нарастващото значение на развиващите се пазари, където търговията има по-малък принос за ръста, както и изчезващите структурни фактори понижиха еластичността на търговията на глобално и национално ниво, пише в доклада.
„Поглеждайки напред, тенденциите при структурните фактори e малко вероятно да се обърнат в средносрочен план. Постепенното пренасочване на дейността към развиващите се пазари се очаква да продължи. Освен това структурните развития, които стимулираха търговията в миналото – понижаващите се разходи за транспорт, либерализацията на търговията, разширяващите се глобални стойностни вериги, не се очаква да подкрепят търговията по същия начин в средносрочен план“, пише в доклада.
Търговската еластичност (средният темп на глобален ръст, разделен на средния темп на ръст на световния БВП) на глобално ниво, с изключение на еврозоната, се понижи от 1,8 преди кризата през периода 1995-2007 г. до 0,9% през 2012-2015 г. Част от тази слабост, особено през миналата година, беше причинена от шокове в страни като Русия и Бразилия.
ЕЦБ очаква ръстът на глобалната търговия постепенно да се повиши до нивата, съответстващи на БВП, връщайки еластичността на глобално ниво (без еврозоната) към „новата нормална“ стойност от около 1.