Цената на тока за бита у нас е най-ниската в Европейския съюз (ЕС), сочи статистиката на Евростат за първото полугодие. Бизнесът у нас също се радва на една от най-ниските цени на електроенергията в общността. Данните на статистическата служба за динамиката на цените на енергията са обнадеждаващи и по отношение на природния газ - в периода между първото полугодие на 2015 и на 2016 година цената на газа у нас е намаляла с 23%.
През първото полугодие на 2016 година общата цена на електроенергията за домакинствата (със средно потребление*) в България е 0,096 евро за киловатчас. За сравнение, в Дания, където е най-високата цена на електроенергията, домакинствата плащат по 0,309 евро за киловатчас. Следват Германия и Белгия, където домакинствата плащат съответно по 0,297 евро и 0,254 евро за киловатчас.
От Евростат отчитат, че цената на тока в България е почти три пъти по-ниска, отколкото в Дания. От статистиката е видно, че цената само на електроенергията за домакинствата в Дания е по-ниска, отколкото за българските домакинства - 0,038 евро спрямо 0,058 евро за киловатчас. Датчаните обаче имат по-високи разходи за мрежата - 0,056 евро спрямо 0,022 евро за киловатчас. Значително по-високи са и допълнителните такси и данъци - 0,21 евро за киловатчас, което всъщност е и най-високото в ЕС.
Цената на тока за домакинствата у нас е по-ниска и спрямо другите държави от ЕС на Балканския полуостров - гърците плащат по 0,177 евро за киловатчас, а румънците - 0,132 евро.
Цената на електроенергията в България е и една от най-ниските в Европа и за индустриалните потребители (със средно потребление*) показват още данните на Евростат за първото полугодие. Бизнесът у нас плаща 0,078 евро на киловатчас електроенергия. По-ниски са цените само в Швеция (0,059 евро) и Финландия (0,071 евро).
Във Великобритания бизнесът плаща 0,152 евро на киловатчас, а в Германия - 0,149 евро на киловатчас електроенергия.
От статистическата служба на ЕС отбелязват още, че цената на електроенергията намалява в 16 държави от общността в периода между първото полугодие на 2015 година и първото полугодие на 2016 година. Най-значимо това се наблюдава в Кипър (-22%) и Холандия (-18%). В същото време цената на тока в Белгия се е повишила с 20 на сто.
През първото полугодие бизнесът у нас се е възползвал и от най-ниските цени на природния газ в ЕС. Според данните цената на суровината е 0,023 евро за киловатчас. На обратния полюс са Финландия с цена на газа за индустриалните потребители от 0,041 евро и Холандия с цена от 0,038 евро за киловатчас.
Домакинствата у нас също плащат относително по-ниска цена на природния газ спрямо останалите държави от общността - под 0,04 евро за киловатчас. Най-ниска е цената на природния газ за бита в Румъния - 0,033 евро. Най-скъп е газът за домакинствата в Швеция - 0,113 евро.
Цената на природния газ между първото тримесечие на 2015 година и на 2016 година е намаляла в 23 от 25-те държави в ЕС, които са дали сведение за движението на цената на суровината в този период. Най-значимо е поевтиняването в България - с 23%, следвана от Полша - със 17 на сто. Газът поскъпва единствено в Румъния (с 8%) и в Холандия (с 3%).
Кипър, Малта и Финландия не предоставят сведение за динамиката на цената на природния газ на Евростат.
*В своята методология Евростат обяснява още, че в изследването под домакинства се разбира клиенти с годишно потребление между 2 500 и 5 000 киловатчаса. Индустриалните потребители са с годишно потребление между 500 и 2 500 мегаватчаса електроенергия.
преди 8 години Като е най-евтина, ПРОДАВАЙТЕ я в Европа!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Моля Ви, уважаеми Господине,използвайте цялото си влияние и направете електроенергията по-скъпа. Толкова скъпа, колкото ще Ви се хареса.Ще считам това за измама, рекет и изнудване.НЕЗАБАВНО ЩЕ СИ СПРА ТОКА. ЗАЕДНО С МАСАТА, КОЯТО ЩЕ ГО КРАДЕ ОЩЕ ПОВЕЧЕ, ще Ви докараме до фалит.ТОЧКА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тримата отдолу, по-добре не коментирайте в икономически форуми. Излагате се като кифладжии. Тук е най-евтината енергия. Точка. Също и най-ниските заплати. Пак точка. Това, че заплатите са ниски, не означава, че цената на енергията трябва да е ниска. Защото цената на енергията не се формира от заплатите. Точка. Това е крайно извратена и изкривена система за правене на социална политика, чрез контролиране на цената на... тока. Така НЕ СЕ ПРАВИ. Ако не разбирате защо това е грешно, няма смисъл да обяснявам нищо повече. За съжаление това далеч не е единствения пример. Още по темата - данък МПС... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Да ама не. Само в България абонатите плащат загубите в мрежата, затова и никой не си дава труда да я поддържа и модернизира. Крайния ефект е че българите плащат повече от останалите в ЕС! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години България е най-бедната страна в ЕС, с най-ниски доходи, най-еФФтина работна ръка и с най-бързо измиращо население. Значи трябва да мре още по-бързо. Да му вдигнем цената на тока двойно и тройно, за да има място за тарам буки тук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Мине се не мине време и някой подкара най-тъпата мантра - за евтиния ток. А най-малките заплати в Европа? Най-малките пенсии? Най-скъпата храна? Едни от най-скъпите жилища? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Даа, а защо тогава електроенергията за износ е още по евтина!!???? и ЗАЩО В ДАНИЯ ОБИКНОВЕНАТА ЧИСТАЧКА ВЗИМА 5000-7000 ХИЛ ЕВРО МЕСЕЧНО, А ТУКА 200 ЕВРО ЗА МЕСЕЦ, КЪДЕ Е ТАЗИ РАЗЛИКА ОТ ТРИ ПЪТИ !!! И ЗАРАДИ 20-ТЕ МИЛИАРДНИЯ ПРОЕКТ РУСКИ ЛИ ИЛИ ???? ТИЯ ВСИЧКИТЕ ЕНЕРГИЙНИ ДРУЖЕСТВА ВЪРТЯТ МИЛИОНИ ВСЯКА ГОДИНА!!! КАКВА ЛИ Е ЕНЕРГИЙНАТА НИ ЗАВИСИМОСТ И КОЛКО СА ОТКРАДНАТИТЕ ПАРИ, НИКОЙ НЕ СМЯТА И НЕ РАЗСЛЕДВА ИМА ДОСТА ТАМ ДОКАЗАТЕЛСТВА ЗА ПРИДОБИВАНИЯ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ ДО ОБИКНОВЕНИ МУТРИ УЧЕНИ ДА УБИВАТ И СЪЗДАЛИ МАШИНИ ЗА СМЪРТ, ТАКИВА СА ВСИЧКИТЕ НИ ОЛИГАРСИ!!! ЧЕРВЕНИ!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар