България остава лидер в Европейския съюз (ЕС) по ръст на почасовите разходи за труд в частния сектор и през третото тримесечие на годината, показват данните на европейската статистическа служба Евростат.
Средният ръст на разходите за труд у нас достига 7,4% за периода юли-септември спрямо 6,8% през предходното тримесечие и 5% година по-рано, сочат данните на Евростат. За трето поредно тримесечие основен двигател на увеличението е ръстът на заплатите, а не на другите разходи за труд (осигуровки, обезщетения, отпуски, болнични и т.н.), показва статистиката.
Ръстът на почасовите заплати се ускорява до 7,6% през третото тримесечие спрямо 6,9% през второто тримесечие и 4,6% през третото тримесечие на миналата година. Същевременно другите разходи за труд отбелязват ръст от 7,1% спрямо 6,3% през второто тримесечие и 6,6% година по-рано.
Евростат обаче отчете по-рано тази година, че въпреки силния ръст на разходите за труд, България остава на опашката в ЕС по отношение на техния размер. През 2014 г. работодателите в частния сектор са плащали средно по 3,8 евро на час при средно за ЕС ниво от 24,4 евро и 42 евро в Дания – лидерът в съюза по този показател.
През третото тримесечие разходите за труд на час в ЕС се увеличават с 1,8% на годишна база, а в еврозоната – с 1,1%. Драстична е разликата в ръста на заплатите и другите разходи за труд. В еврозоната ръстът на заплатите достига 1,4%, а различните от заплащането разходи на работодателите – със само 0,1%. В ЕС увеличението е от съответно 2% и 1,1%.
Латвия споделя лидерската позиция на България по ръст на разходите за труд през третото тримесечие със също 7,4%. Следват Румъния със 7,3%, Естония с 6,1% и Литва с 5,7%. На другия полюс са Португалия, Словения, Кипър, Италия и Люксембург, където е отчетен най-силен спад на разходите за труд – от съответно 2,8%, 1,5%, 0,5%, 0,4% и пак 0,4%.