Турция да се въздържа от коментари, които водят до увеличаване на напрежението с членове на Европейския съюз – Германия и Холандия. Това призоваха от Европейската комисия (ЕК) по време на обедния брифинг в Брюксел, излъчван във видеосистемата на Комисията.
Говорителят Маргаритис Схинас коментира още, че е от ключово значение да се търсят начини за успокояване на ситуацията, а за уточняване на опасенията да бъдат търсени „отворени и директни комуникационни канали“.
Той беше категоричен, че в ЕС всеки има право да изразява своето мнение, но разрешението на митинги и шествия е в правомощията на националните власти. „Не виждаме основание за ЕК, за Европейския съюз, да даваме наставления на членовете си как да организират подобни събития“, каза той.
Позицията на ЕК е, че коментарите на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, че Германия и Холандия действат "нацистки", са "срамни". "Такива обвинения са част от европейската история, която трябва да бъде забравена", каза Схинас. Той обаче не коментира дали Турция трябва да се извини на двете европейски държави за тези думи.
Отношенията между Турция и Холандия се обтегнаха през уикенда, след като холандските власти не позволиха на турския външен министър Мевлют Чавушоглу да кацне в страната и да участва в митинг, организиран във връзка с предстоящия референдум за конституционни промени в Турция.
Турски журналист обясни по време на брифинга в Брюксел, че Холандия е държала часове наред блокирана и социалния министър, опитала да влезе в страната през Германия, наричайки го „акт срещу дипломат“.
Германия също отказа да позволи провеждането на подобен митинг, но Франция даде своето разрешение за агитационния митинг, в който участва Чавушоглу. Срещата в Мец предизвика недоволството на дясната опозиция в страната, според която президентът Франсоа Оланд е нарушил принципите на европейската солидарност.
По време на брифинга беше дискутирано още и спиране са средства по предсъединителните фондове за Турция. То е свързано с липсата на напредък и реформи в ключови сектори, обясниха от ЕК. Очакваните промени са се забавили още повече след опита за преврат през лятото на 2016 година.