С голямо мнозинство британският парламент даде одобрението си на плановете на правителството да стартира преговорите за излизането на Великобритания от ЕС през март 2017 година, съобщи Financial Times. Подкрепата обаче е обвързана с публикуване на стратегията на Тереза Мей за Brexit преди да бъде активиран чл. 50 от Договора за ЕС.
Депутатите заявиха още, че те ще имат последната дума при напускането на общността.
Премиерът Тереза Мей пък поиска от парламента да признае резултатите от референдума, провел се в края на юни. Именно чрез него британците поискаха да напуснат ЕС.
По-рано по време на дискусиите министърът, който отговаря за Brexit, Дейвид Дейвис коментира, че Великобритания вероятно ще търси модел, подобен на швейцарския и норвежкия, при формирането на търговските й връзки с Европейския съюз (ЕС), съобщава Bloomberg.
Правителството в момента обмисля различните варианти за бъдещите връзки на страната в рамките на митническия съюз, съгласно който се налагат единни тарифи за вноса от трети страни, коментира Дейвис.
“Има няколко варианта за митническия съюз. Единият е подобен на това, което е направила Норвегия, която е в единния пазар, но не и в митническия съюз. Друг пример е Швейцария, която не е нито в митническия съюз, нито в единния пазар, но има митническо споразумение с ЕС. Има много варианти”, посочи Дейвис пред британските депутати.
Членовете на парламента на Великобритания дебатират предложение, което подкрепя графика на премиера Тереза Мей за започването на процеса по Brexit. Мей предлага чл. 50 от Договора за ЕС да се активира през март 2017 г.
Мей твърди, че не иска да копира модела на отношения с ЕС на други държави извън Съюза и ще работи за “патриотичен” Brexit, посочва информационната агенция. Премиерът на Острова посочва, че иска да договори нови търговски сделки, но според експерти това не може да се случи преди Лондон да напусне митническия съюз в ЕС.
Депутати от управляващата Консервативна партия и от опозицията отдавна настояват да получат отговор от Тереза Мей дали Великобритания ще остане в митническия съюз. Точно тях Дейвис се опита да успокои с коментарите си за различните варианти, които правителството проучва.
Тереза Мей вече обеща да представи плана си за Brexit пред депутатите преди да активира чл. 50. Някои от депутатите от опозицията вече заявиха, че ще гласуват против предложението.
Вижте още в коментара на Bloomberg
преди 8 години Лошото е,че като си вкараш автогол,после няма на кого да се сърдиш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар