IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Британски депутати предлагат Шотландия да може сама да събира данъци

Групата предлага също така регионът да получи възможността да тегли собствени заеми

10:09 | 28.11.14 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Дейвид Камерън обеща да даде повече права на Шотландия преди неуспешния референдум за независимостта й. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Дейвид Камерън обеща да даде повече права на Шотландия преди неуспешния референдум за независимостта й. Снимка: Ройтерс

Група британски депутати предложиха през тази седмица Шотландия да придобие възможността да определя и събира данъци. Това ще е стъпка към разширяването на автономията за страната, която при скорошния референдум едва успя да остане в Обединеното кралство, пише Wall Street Journal.

Заедно с предложението си за данъците групата, известна като Комисията Смит, предлага Шотландия да получи възможността сама да тегли собствени заеми. Това ще ѝ позволи да финансира инвестиции в инфраструктурата и да запълва неочаквани дупки в бюджета.

Комисията също предложи на шотландския парламент да се даде ограничена власт върху социалните разходи. Основните пера, като пенсиите и заплащането за безработица ще продължат да се администрират от Лондон.

Междупартийната група заяви в доклада си, че на шотландския парламент в Единбург трябва да се даде властта да определя и събира целия данък общ доход от Шотландия. Също така трябва да получи част от ДДС, който се събира от цялата страна, за да се подпомогне публичното финансиране за образование, здравеопазване и други социални разходи.

Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън и лидерите на другите основни британски политически партии обещаха да дадат повече власт на Шотландия. Обещанието беше опит да се убедят гражданите да гласуват против независимостта на Шотландия в скорошния референдум. Шотландците гласуваха за оставане в рамките на кралството с 55% срещу 45%.

Предложението би трябвало да удовлетвори шотландците, които искат да имат по-голям глас при вземането на решенията за собствения им живот. Шотландската национална партия, която се бори за независимост, смята че предложението не отива достатъчно далеч. То също така поставя още един сериозен проблем пред Камерън – как да изпълни паралелното си обещание да даде по-голям глас на англичаните в английските дела.

Комисията Смит беше създадена в началото на дискусията около референдума. Целта  ѝ бе да обедини преговарящи от пет политически партии, които да обсъдят как да направят сделката за Шотландия. Очаква се предложенията да бъдат записани като проектозакон след Нова година.

Предложениеята представляват „най-големият трансфер на власт“ от създаването на парламента в Единбург, заяви председателят на комисията Робърт Смит. 

Шотландският парламент бе възстановен през 1999 г. след близо 300 години. Той контролира близо три четвърти от държавните дела. Въпроси, свързани с цялото кралство, като например външните отношения, отбраната и социалната политика остават отговорност на парламанта в Лондон.

Възможностите на Шотландия да харчи не са равни на възможностите ѝ да събира собствени приходи. Този факт от много време насам е сред основните аргументи на защитниците на независимостта и по-широката автономия.

Основната част от данъците за Обединеното кралство, включително корпоративният данък, данъкът общ доход и приходите от газовите находища в Северно море минават първо през Лондон, преди да бъдат разпределени обратно към Шотландия и другите региони на страната. Правителството в Уестминстър също така емитира дълга на кралството.

Старши икономистът в непартийния Институт за фискални изследвания Дейвид Филипс изчислява, че предложенията означава, че шотландското правителство ще контролира или администрира данъци на стойност приблизително 50% от годишните си разходи. В момента този процент е само 13%.

Той добави, че изработването на механизма на новите фискални договорености между Шотландия и останалата част от Обединеното кралство на практика ще бъде трудно. "Това е възможно, но трябва да се мисли много внимателно как да се направи."

Вижте още видео материали в сайта на Bulgaria On Air.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:32 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още