Правителството на Великобритания трябва да осигури на финансовата индустрия по-голяма сигурност относно сроковете, в които ще задейства формалния двугодишен процес за напускане на Европейския съюз (ЕС), коментира главният изпълнителен директор на Aviva Plc Марк Уилсън пред Bloomberg.
„Онова, което инвестиционният пазар и ние искаме, е сигурност за времевата рамка", заяви главният изпълнителен директор на втория по големина британски застраховател в телевизионно интервю с Франсин Лакуа за Bloomberg. „Има извънредно количество работа, което трябва да се свърши, и бизнесът трябва също да има думата“, подчерта той.
Междувременно британският министър на финансите Филип Хамънд предупреди европейските правителства, че в крайна сметка ще пострадат и собствените им икономики, ако те използват Brexit, за да свият финансовата мощ на Лондон. Коментарът на Хамънд беше направен след негова среща с британски банкери, които се тревожат, че лидерите на ЕС ще се стремят да накажат финансовата индустрия по време на преговорите.
„Нужно е да си поемем дъх, нужно е да разберем какво е планирано“, каза Уилсън. „Ние трябва да подберем отговорите и решенията, но те ще са различни за различните индустрии“, допълни той.
Застрахователят все още планира да инвестира във Великобритания и очаква, че въздействието на Brexit върху операциите му ще бъде скромно. За Aviva работят повече от 33 хил. души в световен мащаб.
Лондон ще запази статута си на световен финансов център независимо от това кога Великобритания ще напусне Европейския съюз, каза още Уилсън.
"Той все още е финансов център", каза той. „Опитите да се промени това са доста трудна задача и аз не мисля, че това ще се случи", допълни експертът.
Aviva не пострада значително от вота за напускане на Великобритания на ЕС. Компанията отчете ръст на печалбата и вдигна дивидента, когато обяви финансовите си резултати за полугодието през август. Акциите са до голяма степен непроменени от референдума за Brexit на 23-ти юни.
„Реалността е, че Лондон е дом за застрахователния бизнес, така че няма много разлика", каза Уилсън. „В ЕС няма единен застрахователен пазар. За мен не е по-лесно да правя бизнес във Франция, отколкото в Сингапур или Китай", заключи той.