IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ВЕЦ Своге продава недовършените централи от каскадата "Среден Искър"

Община Своге, която притежава 10% от проекта, е съгласна на продажбата, макар и да води други спорове с основния акционер

09:30 | 24.01.17 г. 1
<p>
	Централата край Церово. <em>Снимка: Wikipedia</em></p>

Централата край Церово. Снимка: Wikipedia

ВЕЦ Своге АД продава последните 4 централи от каскадата "Среден Искър", вижда се от дневния ред на общо събрание на акционерите от последните дни на 2016 г. 

Проектът включва общо 9 централи, от които 5 работят. Недовършените 4 централи са третата фаза на проекта, която дружеството замрази през миналата година заради промените в регулациите - ограничаването на продаваната електроенергия от възобновяеми източници (ВЕИ) на преференциални цени и заделянето на 5% от приходите в специален фонд, управляван от Националната електрическа компания (НЕК). Друга причина за спирането на третата фаза е неразбирателство между основните съдружници, в което се намеси и съдът.  

Община Своге, която притежава 10% от проекта, обаче е съгласна с продажбата на недовършените централи, въпреки споровете с другия акционер - ПВБ Пауър България АД, който притежава 90% от компанията.

Деветте руслови ВЕЦ-а в каскадата трябваше да са с мощност 25,7 MW, а инвестицията се изчисляваше на 80,8 млн. евро. Основният акционер - ПВБ Пауър България АД, е собственост на няколко големи италиански енергийни компании. Зад проекта застанаха българската държава, Уникредит Булбанк, община Своге и италианските власти. 

Първата водноелектрическа централа от проекта е Лакатник (3 MW) и е пусната в експлоатация на 2 юли 2008 г. Втората централа е Свражен (3,5 MW) и е в експлоатация от 16 май 2009 г. През април 2012 г. е завършена и въведена в експлоатация третата ВЕЦ – Церово (3 MW). През юни 2013 г. е въведен в експлоатация ВЕЦ Прокопаник (3,5 MW), а през декември 2013 г. - ВЕЦ Оплетня (3 MW), който е пети и последен от предвидените централи в проекта. Това са общо 16 MW. Останалите около 12 MW проектна мощност в 4 руслови ВЕЦ вече се продават.

Обезценки и тежки загуби

Още през 2009 г. ВЕЦ Своге АД заплаши, че ще спре проекта и ще остане само с двете тогава изградени централи, ако изкупната цена на електричеството им не се увеличи.

В отчета за 2015 г. ВЕЦ Своге беше обезценило напълно инвестициите си от 15,606 млн. лв. по изграждането на четирите последни ВЕЦ-а от каскадата - Левище, Габровница, Бов-Юг и Бов-Север. В резултат загубата на дружеството за 2015 г. възлезе на 16,58 млн. лв. и собственият капитал излезе на минус 14,238 млн. лв., което налага ликвидация на дружеството.

За да бъде избегната ликвидацията, изпълнителният директор на ВЕЦ Своге АД насрочва общо събрание на акционерите за 20 септември 2016 г. с редица ключови точки в дневния ред. От тях проличава явното несъгласие с Община Своге, която притежава 10% от капитала на компанията и блокира решенията на общото събрание, издействайки съдебно определение.

Предложенията на дружеството

Едното предложение е за увеличение на капитала със 17 млн. лв. от сегашните 500 хил. лв. на 17,5 млн. лв. Ако общината не запише нейния дял в срок от един месец, останалите акционери може да запишат и нейния пропорционален дял, гласи предложението.

Според чл. 12 , ал. 4, т. 11 от устава на компанията обаче увеличение на капитала под условие може да се вземе само с единодушие на всички акционери. „Под условие“ се разбира увеличение с право на един акционер да запише всички акции, например основния собственик с 90% в момента – ПВБ Пауър България АД. Такова условие няма, но въпреки това вписването е спряно с решение на Софийски градски съд от 27 декември 2016 г.

Все пак Община Своге се е приготвила с план Б, като с решение на Общинския съвет от 29 ноември 2016 г. е упълномощила кмета да предложи на общото събрание на акционерите възможност в срок от една година Общината или посочено от нея лице да има опцията да закупи от мажоритарния акционер дял до достигане на 10%.

Други предложения на общото събрание на ВЕЦ Своге от 20 декември 2016 г. са били намаление на капитала с 15,6 млн. лв. след успех на увеличението на капитала с цел покриване на загубите. Намалението се предлага да е пропорционално на участието на акционерите.

Точка 4 от дневния ред на събранието е намаление на одитния комитет от двама на един и промяна в устава, така че Община Своге да не избира един от представителите в одитния комитет. Общинският съвет на Своге е упълномощил кмета да гласува против тази точка.

В точка 6 от дневния ред предвижда „освобождаване от проектираните 4 нови ВЕЦа от фаза III чрез продажба, тъй като не представляват икономически интерес". Тук общинските съветници на Своге са съгласни и са упълномощили да се гласува със за.

По точка 7 - „използване на всички резерви за намаляване загубите на дружеството чрез нов амортизационен план“, общината в Своге също е съгласна. Разходите за амортизации за 2016 г. и 2015 г. са около 5,06 млн. лв. при имоти, машини, съоръжения и оборудване за 107 млн. лв. към края на 2016 г. и 111,6 млн. лв. в края на 2015 г.

Интересна е и 8-ма точка, в която фигурира предложение за изкупуване на акциите на общината. Тук общинарите са гласували Своге да получи не по-малко от справедливата пазарна цена, определена по метода на чиста стойност на активите, изготвена от международно признат оценител. Даден е мандат на Кмета на общината да извърши преговори за продажбата на притежаваните 10% в капитала на ВЕЦ Своге АД.

Резултатите на ВЕЦ Своге

На 23 януари 2017 г. в Бюлетин Investor.bg е публикуван отчетът на ВЕЦ Своге АД за 2018 г., който показва запазване на продажбите на нивото от 2015 г. (13,7 млн. лв.). Загубата е стопена до 8 хил. лв., тъй като няма отписвания на активи. Припомняме, че през 2015 г. отписванията бяха за 15,6 млн. лв., което доведе до загуба в размер на 16,58 млн. лв.

Основните разходи през 2016 г. са за амортизации - 5,066 млн. лв., за лихви - 3,89 млн. лв., за външни услуги - 3,5 млн. лв., за възнаграждения - 388 хил. лв., за материали - 326 хил. лв., и други.

Пасивите на компанията са значителни - 125,7 млн. лв. нетекущи и 6,4 млн. лв. текущи, или общо 132,1 млн. лв. към 31 декември 2016 г. Те са по кредити към ЕВБР, основния акционер ПВБ Пауър България АД и Уникредит Булбанк.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:49 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 1
Momchil_Matev
преди 7 години
Искаме да сме "еко", но се оказва, че все пак няма желание за усвояване на водните ресурси. А после реват, че или има много вода, или пък била твърде малко, или пък че сме заплашени от режим на тока...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още