Досега за площадката на АЕЦ "Белене" България е инвестирала 1,305 млрд. лева, като в тази сума не е включено оборудването за реакторите. Това съобщи от трибуната на Народното събрание енергийният министър Теменужка Петкова.
В отговор на депутата от БСП Лява България Васил Антонов енергийният министър уточни още, че стойността на въведените в експлоатация активи на площадката на втората централа е малко над 83 млн. лева.
Става дума за съоръжения и спомагателни бази, сред които складове, пристанище и друга инфраструктура, изградени предимно през 80-те и 90-те години на миналия век. Според Антонов тези съоръжения говорят за "напълно завършена и годна за експлоатация инфраструктура".
Петкова даде сведение и за част от разходите, направени за АЕЦ "Белене" - 392 млн. лева за дейността на архитект-инженера на проекта, 198 млн. лева за демонтаж на изградени сгради, които не влизат в новата визия за проекта, 124 млн. лева за придобиване на активи в процес на изграждане - сгради и друга инфраструктура, както и 63 млн. лева за старото оборудване по първия проект на АЕЦ "Белене".
Проектът за втора ядрена централа се дискутира вече 35 години - първото решение на Министерския съвет за изграждането на АЕЦ "Белене" датира от 1981 година. Окончателно решение за него все още обаче няма.
В пленарната зала Теменужка Петкова беше категорична, че сега решението за съдбата централата трябва да бъде взето бързо, защото текат лихви по арбитражното дело за оборудването, но не и прибързано.
Решението трябва да бъде взето с консенсус от политическите сили и с отговорност към интересите на страната, категорична беше тя.
преди 8 години по- добра оферта ли ше дадеш ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "392 млн. лева за дейността на архитект-инженера на проекта, 198 млн. лева за демонтаж на изградени сгради"Ще ми се да чуя мнението на привържениците на проекта "БеляНе" отговор Сигнализирай за неуместен коментар