IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Борисов: Пускът на газовата връзка с Румъния ще повиши сигурността на доставките

Свързването на националните газопреносни мрежи трябва да бъде общ приоритет, потвърдиха държавните глави на България и Румъния

16:47 | 15.06.16 г. 1
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

С въвеждането в експлоатация на газовата връзка с Румъния ще се повиши сигурността на доставките на газ в региона. Това каза министър-председателят Бойко Борисов след срещата си с президента на Румъния Клаус Йоханис, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

"Очакваме процедурата в румънския участък по изграждането на газовата връзка между България и Румъния при Русе-Гюргево да приключи в максимално кратки срокове и да финализираме този проект", посочи премиерът.

Българският премиер и румънският президент са се съгласили, че с въвеждането в експлоатация на интерконектора ще се постигне укрепване на газовата инфраструктура и повишаване сигурността на доставките в региона.

Премиерът Борисов и президентът Йоханис са обсъдили и политиката на разширяване на ЕС по отношение на Западните Балкани, укрепването на регионалното и трансграничното сътрудничество и сигурността по външните граници на ЕС и Шенген в контекста на миграционната криза. 

Йоханис е на посещение у нас по покана на държавния глава Росен Плевнелиев. По време на срещата си двамата призоваха за преодоляване на енергийната зависимост на Югоизточна Европа, допълват от пресслужбата на държавния глава.

Енергийната зависимост е най-голямата слабост на Югоизточна Европа и изграждането на модерна енергийна инфраструктура и свързването на националните газопреносни и електрически мрежи трябва да бъде общ приоритет, потвърдиха държавните глави.

Българският държавен глава заяви, че за страната ни е изключително важно интерконекторът с Румъния да влезе в експлоатация възможно най-скоро и да бъде реверсивен.

Тази междусистемна газова връзка е част от бъдещия енергиен коридор по оста Север-Юг и в рамките на визитата си президентът Йоханис ще посети строителната площадка край българския град Мартен. „Реализацията на Южния газов коридор и междусистемните връзки със съседните страни са единствената възможност в краткосрочен план Югоизточна Европа да подобри своята енергийна сигурност“, категоричен беше Плевнелиев.

 Подобряването на свързаната с Дунав мост 2 пътна инфраструктура, ускоряването на работата по изграждането на нови мостовe, както и на хидроенергийни комплекси на река Дунав, също са сред проектите, които имат важно значение за икономическия обмен в региона, беше посочено на пресконференцията.

Румъния е сред първите три външнотърговски партньори на страната ни и България ще продължи да насърчава контактите между бизнеса в двете държави, заяви Росен Плевнелиев.

За 2015 г. двустранният стокообмен достига 3,7 млрд. евро, като в България действат 1600 румънски компании, а в Румъния – 1900 български.  „Постоянно нараства и туристическият обмен – за 2015 г. румънските туристи у нас достигат 1 млн., което нарежда Румъния на първо място по този показател“, посочи президентът Плевнелиев. За изминалата година над 330 000 български туристи са посетили Румъния.

По време на пресконференцията на двамата президенти стана ясно още, че България и Румъния са фактори на стабилност и сигурност в Източна Европа и ще засилят партньорството си в тази сфера, както и в борбата с тероризма.

Променената среда на сигурност в региона, вследствие на кризата в Украйна, налага да бъде поставен акцент върху стратегическото значение на Черноморския регион при формулирането и реализирането на политиките на ЕС и НАТО. И Росен Плевнелиев, и Клаус Йоханис приветстваха решението на САЩ да дислоцира военноморски части в Черно море в рамките на Европейската инициатива за гарантиране на сигурността на съюзниците в Европа.

„България ще подкрепи създаването на щабна структура на НАТО, както и разполагането на многонационална бригада в Румъния. Очакваме да се вземе такова решение на Срещата на върха на НАТО във Варшава“, отбеляза президентът Плевнелиев. Държавният глава припомни изразената от министъра на отбраната Николай Ненчев позиция, че страната ни е готова да изпрати на ротационен принцип до 400 военнослужещи за подготовка и обучение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:07 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 32 rate down comment 0
stat counter
преди 8 години
Ало, Евгения, държавната глава на България не става ясно от публикацията дали е била на срещата... само за справка това засега е Плевнелиев;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още