Отчетените печалби за третото тримесечие като цяло може да задминават оценките на анализаторите, но те така или иначе вече са понижили значително очакванията си. Сравнявайки реалните печалби спрямо оценките за третото тримесечие преди година, резултатите всъщност изглеждат ужасно разочароващи, коментира CNBC.
Този модел на печалби, които задминават много по-слаби оценки, не важи само за това тримесечие, а като цяло за всяко тримесечие от няколко години насам.
„Тук говорим за това през цялото време“, каза Дейвид Нелсън, главен стратег в Belpointe Asset Management. “Анализаторите са склонни да дават по-оптимистични оценки за компаниите, но са принудени да се върнат към реалността по-късно през годината. Това се дължи и на икономиката и данните, които се оказват по-лоши от очакваното“.
„Това важи и в обратна посока“, казва Нелсън. „Излизайки от рецесията, съм убеден, че анализаторите са били принудени да повишат оценките си към края на годината“.
Това важи не само за финансовите отчети, но и за по-широката икономика. В началото на годината икономистите очакваха растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) между 2% и 3%, а през първата половина на 2016 г. икономиката едва успя да се разрасне с 1%.
През текущото тримесечие печалбите засега отбелязват ръст от под 1% спрямо миналата година. Въпреки това анализаторите все пак очакват огромен положителен растеж през следващите няколко тримесечия, но историята показва, че тези оптимистични прогнози неизбежно се понижават.
„Разликата това тримесечие е, че виждаме как главните изпълнителни директори говорят позитивно за бъдещето“, каза Джей Джей Кайнахан, главен пазарен стратег в TD Ameritrade. “Тенденция, която трябва да следим за напред, е прогнозите да бъдат повишавани с времето“.
Други експерти от индустрията отбелязват подобни тенденции със старт с високи оценки, които по-късно се понижават.
„Компаниите са оптимистично настроени заради големите си бъдещи планове, а анализаторите разчитат на корпоративните насоки“, казва Джеймс Суонсън, главен инвестиционен стратег в MFS Investment Management. “Завръщайки се обратно към реалността, компаниите ще накарат анализаторите да говорят за по-реалистични цифри. Те искат да задминат оценките на Wall Street. Такава е човешката природа и тя се показва във всеки цикъл“.
„Положението не е толкова зле както през 2001 и 2002 г.“, казва Хауърд Силвърблат, старши индексов анализатор в S&P Dow Jones Indices. “До края на тази година анализаторите ще трябва да започнат с подготовката на оценките си за 2017 г.“.
Той посочи още, че т.нар. „задминаване“ на печалбите е много слабо. „Две трети от печалбите задминават оценката от предишния ден. Но ако се върнете 30 дни назад, шансът е 50 на 50“, допълва той.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.