IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Трафикът на животни се оценява на 23 млрд. долара

Трафикът на животни е четвъртият най-доходоносен сегмент от черния пазар сред трафика на наркотици, хора и оръжия

20:59 | 26.09.16 г.
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Мащабно разследване около глобалните престъпления срещу дивата природа за пръв път представя имената на ключови трафиканти и връзките между незаконната им търговия и корумпирани високопоставени лица в Тайланд.

Разследването, публикувано и осъществено от британския Guardian, излага централната роля на международните организирани престъпни групи в осакатяването и убийството на десетки хиляди животни и в заплахата от елиминирането на застрашени видове, включително тигри, слонове и носорози.

Задълбоченото разследване идентифицира заподозрени търговци на няколко континента – от Южна Африка до Тайланд и пазарите на Китай, където части от животни често се използват в традиционни лекарства.

Трафикът на животни, струващ 23 млрд. долара, е четвъртият най-доходоносен сегмент от черния пазар сред трафика на наркотици, хора и оръжия. Но за разлика от тези индустрии, усилията на международното правораздаване в тази област все още са до голяма степен неадекватни.

Много известни животни може да изчезнат - днес в света живеят само 30 хил. носорози, което е едва 5% от броя им преди 4 десетилетия. Около 1000 биват убивани от бракониери ежегодно, като тази цифра е нараствала всяка година през последните шест.

Още по-голям брой слонове биват убивани ежегодно: само през миналата година 20 хил. са били убити заради бивните им. Тигрите, които в момента са 3500 в дивата природа, също са застрашени. По-малки видове обаче също са застрашени от изчезване.

В рамките на една година Guardian работи с независими разследващи от Freeland – организация, бореща се с трафика на животни. Изданието е проучило данни, събирани в продължение на 14 години от организацията.

Откритията на Freeland, заедно с полицейски документи и интервюта, както и кадри от наблюдения и документи за банкови трансфери, показват, че основни заподозрени за контрол над главния маршрут за трафик на застрашени животни са двама виетнамски братя с фамилията Бак.

Разследването показва още, че те са засилили дейността си през последните три години, но и че имат връзки с редица високопоставени лица сред правителствата, които тепърва ще бъдат обявявани от изданието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:01 | 25.08.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още