IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сблъсъкът между Тръмп и Фед - в пазарния фокус през следващата година

Ще има лека корекция на пазарите в началото на 2017 г., след като Фед реши да вдигнат лихвите, коментира икономистът Георги Вулджев

16:30 | 23.12.16 г.
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

През 2017 г. водеща на пазарите ще бъде американската икономика и всички инвестиции, свързани с нея, ще бъдат за предпочитане. Това каза икономистът Георги Вулджев от ЕКИП в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

"Ще има лека корекция на пазарите в началото на 2017 г., след като Фед реши да вдигнат лихвите. Пазарите изпаднаха в еуфория след избора на Тръмп", каза Вулджев. "Трябва да се отбележи, че пазарът е изпадал в подобни еуфории и преди. В повечето случаи нещата се обръщат. Винаги има свръхоптимизъм преди встъпването в длъжност на президентите, защото в предизборните кампании се обещават неща, които са трудно изпълними".

От гледна точка на фискалната политика още не е ясно как ще се осъществи едновременно съкращаване на данъците и повишаване на публичните разходи, каза Вулджев. По думите му се очаква да бъде въведен пакет от стимули през следващата година, но това вероятно ще стане за сметка на увеличаване на дълга. Вдигането на лихвените проценти поставя Фед в ситуация на директен сблъсък с политиките на Тръмп.

Въпреки че Европа и САЩ "тичат по различна пътеки", ефектът Тръмп може да отслаби негативното влияние на банковата криза в Европа, коментира Вулджев. Въпреки това хроничните проблеми в банковата система на Европа ще окажат "твърде негативен натиск" върху европейската банкова система, каза още той.

По отношение на третата и четвърта икономика по БВП - Китай и Япония - Вулджев каза, че в дългосрочен план двете икономики ще се развиват по много сходен начин. 

"В Япония пазарите в последните години имат все по-малко значение. Японската централна банка започна да национализира корпоративния сектор, защото това бе единственият начин да не се удави от корпоративния дълг", коментира икономистът. "Има много институции, които са фалирали и съществуват чрез централната банка. Китай върви по подобен път". 

Други подобни коментари гледайте в сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:58 | 07.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още