Над 25,35 млрд. долара незаконен капитал, свързан с престъпления, корупция и укриване на данъци, е изтекъл от България за 10 години – от 2002 до 2012 г., сочи доклад на базираната във Вашингтон изследователска и консултантска организация Global Financial Integrity (GFI).
Най-голяма сума е напуснала страната през 2008 г. - 5,365 млрд. долара, сочат още данните от доклада, а най-малка – през 2010 г. (730 млн. долара).
Средно на година през периода от България са изтичали по 2,5 млрд. долара. Така страната се нарежда на 33-то място сред общо 145 развиващи се икономики, включени в доклада.
Общата стойност на незаконните финансови потоци е достигнали исторически връх от 991,2 млрд. долара през 2012 г., което е драстично увеличение спрямо 2003 г., когато са били едва 297,4 млрд. долара.
За разглеждания период незаконните финансови потоци растат с коригиран спрямо инфлацията среден годишен темп от 9,4%. В много райони на света обаче те се увеличават много по-бързо, особено в Близкия изток и Северна Африка, както и Субхсахарска Африка.
С обща стойност от 6,6 трлн. долара за десетилетието незаконните финансови потоци са равни на 3,9% от брутния вътрешен продукт на развиващия се свят. Като дял от икономиката Субсахарска Африка е най-силно засегната – незаконните потоци там са равни на 5,5% от нейния БВП. След нея се нареждат развиваща се Европа (4,4%) и Азия (3,7%).
„Изключително притеснително е да се наблюдава как растат незаконните потоци“, коментира д-р Дев Кар, основният автор на проучването.
„В рамките на десетилетието незаконните финансови потоци от развиващите се страни растат с 9,4% всяка година в реално изражение, значително изпреварвайки икономическия ръст. Нещо повече, тези потоци растат най-бързо и са равни на най-голям дял от БВП в някои от най-бедните региони. Тези разкрития подчертават спешността на политиките, които трябва да се направят за разрешаване на проблема”, допълни той.
Най-големият източник на незаконен капитал са документални измами и фалшиви фактури, като те формират 77,8% от целия незаконен поток.
Китай води в класацията, като за 10-те години страната са напуснали 1,25 трлн. долара. Следват Русия, Мексико, Индия и Малайзия.
Общи незаконни финансови потоци от развиващите се икономики, 2003-2012 (в млрд. долари)
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 10 години Че това пари ли са за десет години?Само спечелилите зелени карти, те са хиляди, но да сметнем за 100 000 човека, като си продадат апартаментите и изнесат парите , слагам най ниските цени, смятайте....100 000 Х 40 000 =4 000 000 000, Друг е въпросът, че България олекна с два милиона народ, а не някакви си 100 000...... И всикчи те са "изнесли" пари, законно или не. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Подготвят охлоса за капиталови контроли.В момента е напълно законно да си изнесеш парите извън страната и даже извън ЕС. Няма нито един закон, който да го забранява.Сега етатистите от високите етажи на корупционната машина (потърсете статията на Григор Гачев "Рушветната машина"* за повече информация) ще започнат да реват как трябва да се напишат нови закони, които да ограничат "изтичането" на капитал с цел да съберат повече данъци (повече данъци - повече възможности за крадене от бюджета).Троловете социалисти-етатисти ще реват: "Това са нашите пари! Парите за пенсии, за лекари, за учители и т.н.". Само че това не са техни пари. Който ги е спечелил - негови са.Обаче социалистите имат друго мнение - според тях парите на богатите са всъщност на "работниците" (и пенсионерите) - лошите капиталисти работодатели експлоатират работниците и затова държавата трябва да вземе парите от богатите капиталисти и да ги раздаде на "бедните". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Чакаме първо главния надничар да се изходи..., т.е. ТИ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Надничарчетата нещо да кажат отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Надничарчетата нещо да кажат отговор Сигнализирай за неуместен коментар